in

Maryland Eyaleti Petshoplarda Hayvan Satışını Yasakladı

ABD’nin Maryland eyaletinde çıkarılan yasa hayvanseverleri sevindirdi. Artık Petshoplar hayvan üretemeyecek

Marylandlı hayvansever dernekler yakaşık 1 yıldır petshoplarda hayvan satışını yasaklayan yasanın onaylanması için çalışmalar yapıyordu. Maryland Valisi Larry Hogan dün 2 partinin desteğini de alarak yasayı onayladı. Maryland ABD’de petsoplarda hayvan satışını yasaklayan 2. eyalet oldu.  Geçtiğimiz yıl Kaliforniya‘da benzer bir yasayı onaylayarak petshoparda hayvan satışını yasaklamıştı.

Maryland Eyaleti Petshoplarda Hayvan Satışını Yasakladı 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2020’de yürürlüğe girecek olan yasaya göre artık petshoplar hayvan üretip satamayacak. Petshoplar lisanlı yetiştiricilerden, barınaklardan ve derneklerden hayvan sahiplenilmesine aracı olabilecekler. Petshop sahipleri yasaya şiddetle karşı çıkarken hayvanseverler yasayı Vali Larry Hogan ile Valilik bahçesinde kutladı.

Maryland Eyaleti Petshoplarda Hayvan Satışını Yasakladı 4

Dernek yöneticeleri Vali iLarry Hogan’a teşekkürlerini sunarken bu yasanın diğer eyaletlere de örnek olması gerektiğini belirttiler. Gönüllü, Donna Zeigfinger petshoplarda satılan hayvanların hastalıklarla mücadele ettiklerini, kötü koşllarda satılmayı beklediklerini ve birçoğunun satılana kadar ayaklarının toparağa bile değimediğini söyledi. Zeigfinger, Petsoplarda satılan hayvanların sosyal yönleri gelişmediği için satın alındıktan sonra aileye uyum sağlamakta güçlük çektiğini belirtti.

Maryland Eyaleti Petshoplarda Hayvan Satışını Yasakladı 3

Petshop sahibi Joseph Wagner, bu yasanın ineternette hayvan satışını arttıracığını iddia etti. Tufts Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Profesörü Emily McCobb da petshoplarda hayvan satışının yasaklanamasının evcil hayvanların sayısında kıtlığa neden olacağını ve insanların hayvan satın almak için nereye başvurması gerektiğini bilmediğini söyledi.

Maryland Eyaleti Petshoplarda Hayvan Satışını Yasakladı 1 1

Ancak hayvanseverler bu iddialara karşı çıkıyor. Çünkü barınaklarda bulunan ve kurtarılan onlarca hayvan olduğunu ve bu hayvanların sahiplendirilmesi gerektiğini söylüyorlar.

 

Kaynak: 1, 2, 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bodrumda Kediler Zehirli Balıkla Öldürüldüöç

Bodrum’da Kediler Zehirli Balıkla Öldürüldü

nurdeniztuncer 1

Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tunçer: “Rehber Köpekler Görme Engellilerin Can Dostu, İki Gözü”