in ,

Martılar Neden Ölüyor?

İstanbul’un martıları ölüyor. Van Gölü’nde binlerce martı ölü bulunuyor. Elazığ da bölgenin kuş cenneti olan Hazar Gölü’nde onlarca martının ölümüyle karşılaşılıyor. Peki, martılar neden ölüyor?

Martı ölümlerinin tek bir sebebi olmasa da, bu sebeplerin neredeyse hepsi insan kaynaklı. Dünyayı yarınlar yokmuşçasına kirleten insanlar, bu durumun kendilerine olan etkilerini bugün fark edemeseler de diğer canlılar bunun etkilerini en ağır şekilde hissediyor. Küresel ısınmanın sebep olduğu susuzluk, atıkların arıtılmadan pervasızca denizlere dökülmesi, geri dönüştürme yapılmaması gibi doğa katliamları doğal yaşam alanlarında hayatta kalmaya çalışan birçok canlıyı yaşamından ediyor.

martilar neden oluyor

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Martılar Zehirleniyor

Yaban hayvanları konusunda araştırmalar yapan Veteriner Hekim Nilay Tezsay martıların neden öldüğüyle ilgili olarak şunları söylüyor: Denizler çok fazla kirlendi. İnsanların atıkları arıtılmadığı, geri dönüşebilenler de değerlendirilemediği için bütün bunlar denizleri dolduruyor. Atıklarla kirletilen denizde, patojen mikroorganizma artışı yaşanıyor. Bu artışla birlikte mikro florası bozulan denizde balık ölümleri gerçekleşiyor. Balıkları yiyen ve denizin suyundan içen martılarda hastalanmalar ve ölümler başlıyor. Veterinere götürülebilen martılar antibiyotik tedavisiyle iyileşiyor. Götürülemeyenler ölüyor.”

Nilay Tezsay Martilar neden OLuyor

Martılar Açlıktan Ölüyor

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan da, martı ölümlerinde küresel ısınmanın getirdiği kuraklığın etkisi olduğunu belirterek; “Besin bulamamaları, gelişimlerini tamamlayamamaları ve strese girmeleri de martı ölümlerinin sebepleri arasında yer alıyor.” dedi.

AW994104 02

Ölü martılar toplanılarak “çevreye verdiği rahatsızlık ” çözülse de herhangi bir sorun yok denilse de sanılanın aksine martıların sayısı tehlikede. Aynı zamanda bu ölümler insanlık için sıradakinin kendi sağlıkları olduğunun habercisi. Son günlerde görülen martı ölümleri…

1#İstanbul’da Martı Ölümleri

Küçükçekmece Gölü’nde meydana gelen balık ölümlerinin ardından martı ölümleri gerçekleşmişti. Ölü martılar belediye ekiplerince toplandı. Hasta martılar ise veterinere götürüldü. Ölümler sadece Küçükçekmece de değil; Bakırköy Florya sahili, Bostancı, Kalamış gibi İstanbul’un farklı ilçelerinde de gözlendi.

Martilar Neden Oluyor 7

2# Van Gölü Adır Adası’nda Binlerce Martı Öldü

Ölümlerin sebebinin balık göçünün erken bitmesi, kuraklığın yaşanması ve hayvanların tam olarak gelişmelerini tamamlayamamasıyla stres faktörlerine bağlı olduğu açıklaması yapıldı.

3#Hazar Gölü’nde Onlarca Martı Bir Anda Öldü

Bölgenin kuş cenneti olan Hazar Gölünde martıların öldüğü, bazılarının da hareketsiz bir şekilde durduğu görülüyor. Martıların neden öldüğü henüz bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kocasinan Belediyesi Evsiz Hayvanlari Unutmadi 2

Kocasinan Belediyesi, Sokaktaki Evsiz Hayvanların Yaşam Koşullarını İyileştirmek İçin Çalışıyor

Dagda Mahsur Kalan Kecileri Itfaiye Kurtardi

Kayseri’de Keçilerini Dağa Kaçıran Vatandaş, 10 Gün Sonra İtfaiye’den Yardım İstedi