in

Marmaris’teki Yunus Parkı Mühürlendi

Marmaris Hayvan Hakları Derneği’nin Facebook sayfasından (MAHAKDER) paylaşılan bilgilere göre, yunus parkının işletmesini yapan şirketin satış ofisine ve gösteri merkezine kilit vuruldu. Marmaris Belediyesi’ne yapılan bilgi edinme başvurusu sonucu ortaya çıkan ruhsatla ilgili bir sorun nedeniyle tesisin faaliyetlerinin askıya alındığı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yıllarda Muğla’ya bağlı Marmaris’te faaliyet gösteren MAHAKDER ve Muğla Doğa ve Hayvan Hakları Platformu üyeleri, pek çok kez “yunuslara özgürlük” eylemi yapmış ve tesisin kapatılması için Muğla Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu’nun desteğiyle Marmarislilerden imza toplamıştı. Marmaris Çevrecileri Derneği de, deniz içinde hapsedilen yunusların gösteri ve terapiye zorlandığı tesisin kapatılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurmuştu.

Türkiye’de yunus parklarının kapatılması için yerelde 10 yıldır mücadele veren, TBMM’de bu yönde lobicilik çalışmaları yürüten ve yaşanan süreçle ilgili olarak MAHAKDER ile irtibat halinde olan Yunuslara Özgürlük Platformu da, ilçedeki yunus gösteri ve terapi merkezinin kapatılması ve hayvanların sağlık kontrollerinin yapılıp korunması için bir kez daha yetkili kurumlara seslendi.

Yunuslara Özgürlük Platformu’ndan yapılan çağrı şöyle: 

“Şimdi sıra, Kaş ve Fethiye’de olduğu gibi, Marma1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

ris’teki hayvan hapishanesinin tamamen kapatılmasında ve yunusların korunmasında… Bunun için gelin hep birlikte sürecin takipçisi olalım! 

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun nihai raporunda, 10 yıllık kapsamlı mücadelemizin sonucu olarak, Türkiye’de yunus parklarının yasaklanması ve mevcutların kapatılması tavsiye kararı olarak sunulmuşken ve yasama sürecinde bu kararın uygulanması beklenirken;

  1. Tesis sahipleri tarafından belediyeye işyeri açma ve çalışma ruhsatı başvurusu yapılması halinde işletme ruhsat vermemesi için öncelikle Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’a,
  2. Tesisteki hayvanların bu süreçte tesis sahiplerinin yunusları ihmal etmediğinin denetlenmesi, deniz memelisi uzmanı veteriner hekimlerce yunusların sağlık kontrollerinin yapılması ve park tamamen kapatılanadek yunusların şimdilik yerinde, daha sonra ise oluşturulacak bir rehabilitasyon alanında korunması için de Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya’ya

Marmaris’teki yunus parkı bir daha açılmamak üzere kapatılmalıdır.

Marmaris Belediyesi, İstanbul, Antalya, Kuşadası ve Alanya gibi sınırları dahilinde yunus parkı olan diğer belediyelere örnek olacak şekilde hayvanlar lehine ilerici bir karar alarak hayvan esaretini sonlandırmalı; hayvanların acısından turizm geliri elde edilmesine daha fazla izin vermemelidir. 

Tarım ve Orman Bakanlığı ve ilçe teşkilatı ise, yıllardır denetlemediği bu tesise ve burada tutsak edilen hayvanlara karşı yasal yükümlülüklerini yerine getirerek hayvanlara kötü muamele karşısında harekete geçmelidir.

Gelişmeleri bölgedeki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yakından takip edecek ve sizi de bilgilendireceğiz. Önümüzdeki günlerde doğa ve hayvan hakları savunucularının desteğine daha fazla ihtiyacımız olacak. Tüm hayvan hapishaneleri kapatılana dek mücadelemiz sürecek!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Köpeklerin İmdadına İtfaiye Yetişti

Yavru Köpeklerin İmdadına İtfaiye Yetişti!

Orman Baykuşu Çok Yakında Tekrar Doğal Hayata Kavuşacak 1

Orman Baykuşu Çok Yakında Tekrar Doğal Hayata Kavuşacak