in ,

Manavgat, Adana ve Osmaniye’de Binlerce Ağaç Yandı Can Kaybı ise Çok Fazla

Antalya Manavgat, Akseki, Adana ve Osmaniye’de çıkan orman yangınlarında siyasi söylem olan “can kaybı yok” değil. Çok fazla can kaybı var! Ağaçlar, hayvanlar can değil mi? Doğa canlı değil mi! Yuvası ve emeği yok olan insanların yanında, yuvası ile yanan masum hayvanlar var.

Antalya’nın Manavgat ve Akseki ilçeleri, Adana ve Osmaniye’de dün öğle saatleri itibariyle başlayan ve 23 farklı noktaya sıçrayan yangın ile binlerce hektar orman alanı içindeki ağaçlar ve hayvanlarla birlikte yok oldu! İnsan merkezli hizmet anlayışı ile hizmet eden ve yaşam hakkına saygı konusunda milletin çok gerisinde kalan siyasetçiler ve hükümet yetkilileri, ne yazık ki orman yangınlarında, sadece insana ilişkin yaralanma ve ölüm bilgilerinin bilançosunu çıkarıyor. Bu veriler ışığında da “can kaybı yok” gibi talihsiz açıklamalarda bulunuyorlar. Ağaçlar, hayvanlar can değil mi? Doğa canlı değil mi! Siyasi söylem olan “can kaybı yok” değil. Bu yangında da çok fazla can kaybı var. Yuvası ve emeği yok olan insanların yanında, yuvası ile yanan masum hayvanlar var!

Manavgat Adana ve Osmaniyede Binlerce Agacla Birlikte Canimiz Yandi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yanan Ormanlarla Birlikte, Ormanın Barındırdığı Canlar da Yanıyor

Yaban hayatına ev sahipliği yapan ormanlar, soyu tükenme tehlikesinde olanlar da dahil olmak üzere çok farklı türden canlıyı barındırıyor. Yanan ormanla birlikte, ormanda yaşayan kaplumbağalar, yuvalarında uçamayan yavru kuşlar, kaçamayan sincaplar, ceylanlar, tavşanlar, sürüngenler, kertenkeleler, binbir çeşit böcek, kelebek, arının yok olduğunu herkes biliyor. Bir orman yangını milyonlarca hayvanın yanarak yok olması anlamına geliyor. Her orman yangınında ekosistemden büyük bir parça da yok oluyor. Ekosistem bozuluyor. Yeniden orman formasyonu ve ekosistem oluşması için en az 10 yıl gerekiyor. Yemyeşil örtünün yerini kapkara ağaç iskeletleri alıyor. Ayrıca yeşil örtü gittiğinde orada oksijen de bitiyor. Bir orman yandığında, ciğerlerimiz yanıyor!

Çiftlikte Yaşayan Hayvanlar, Kovandaki Arılar Hayatını Kaybetti!

Yerleşim alanında da sıçrayan bu yangında, çiftiklerde yaşayan yüzlerce hayvan da hayatını kaybetti. Antalya’nın Manavgat ilçesinde devam eden yangında, çiftlikteki hayvanlar hayatını kaybetti. Bir evin çatısına sıçrayan yangını vatandaşlar güçlükle söndürebildi. Evlerin yakınındaki kovanlardaki arılar da yanarak hayatını kaybetti. Yangının şokunda olan vatandaşlar, ölen hayvanları için gözyaşı döktü. Hayvan sahiplerinden Ayşe Aktaş, o anları şu sözlerle anlattı: “Öğlen saatlerinde itfaiye geçerken yangından haberimiz oldu. Yemek yiyorduk, o sıra yukarıdan dumanlarla alevler geliyordu. Yarım saat ya da 1 saat arasında yangın yatağımıza kadar geldi. Sürülerimizin ahırı yandı. İneklerimiz kurtardık ama koyun, keçi ve tavuklarımızı kurtaramadık.” Songül Dülek de, “Apar topar koşarak geldim. İçeriye salmadılar. Hayvanları görünce hiçbir şey düşünemedim. Çok kötüydü. 20-30 hayvan yanmış. Ben o hayvanlara üzüldüm, başka bir şeye değil” sözleriyle gözyaşı döktü.

Antalya Veteriner Hekimler Odası: Sahipli Sahipsiz Tüm Hayvanlar Ücretsiz Tedavi Edilecek

Yangından etkilenen mahallelerden Demirciler’de bir ahırda bulunan 100’e yakın koyun hayatını kaybetti. Kurtarılan koyun ve köpeklerin vücutlarında yanıklar mevcut. Antalya Veteriner Hekimler Odası Manavgat Temsilcisi Vedat Gün, orman yangınında yaralanan sahipli ve sahipsiz hayvanlara ücretsiz tedavi uygulanacağını bilirdi.

Manavgat Adana ve Osmaniyede Binlerce Agacla Birlikte Canimiz Yandi Demirciler. kopekler

Komandolar İnsanların ve Hayvanların Yardımına Koştular

Artvin’de sel felaketinde canla başla çalışan komandolar, Antalya’daki yangında da önce sırada yer aldı. İtfaiye ekiplerine yardım eden komandoları, çiftiklte yaşayan hayvanların tahliyesini yaptılar.

Manavgat’taki Orman Yangını Havadan Görüntülendi, Gökyüzü Dumana Büründü

Antalya’nın Manavgat ilçesi Yeniköy Mahallesi’nde dün saat 12.00 sularında çıkan yangın rüzgarın da etkisi ile bir anda büyüdü. 4 mahallede etkili olan yangını söndürmek için 2 uçak, 19 helikopter, 191 arazöz ve bine yakın orman işçisi mücadele etti. Yangının ilk çıkış noktası olarak bilinen Yeniköy Mahallesi’nde ise söndürme çalışmaları havadan drone ile görüntülendi. Görüntülerde gökyüzünün adeta dumanla kaplandığı, güneşin renginin kızıla büründüğü görüldü.

Manavgat Adana ve Osmaniyede Binlerce Agacla Birlikte Canimiz Yandi Drone

Manavgat’taki Orman Yangını Çok Yönlü Araştırılıyor

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayın tüm yönleriyle araştırılması amacıyla soruşturma başlatıldı. Başsavcılığın talimatı ile orman yangınlarının başladığı ve güzergahındaki yerlerle ilgili kamera görüntülerinin tespiti ile diğer delillerin araştırılmasına devam edildiği bildirildi. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada soruşturma çok yönlü ve titizlikle devam ettiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Denizli Belediyesinden Taktir Toplayan Hareketlere Tesekkur

Denizli Belediyesi’den Taktir Toplayan Hareketlere Teşekkür

Alanya Belediye Baskani Yucelden Agir Suclama Rant Pesinde Kosan Hayvanseverler Istediklerini Alamayinca Karalama Kampanyasi Baslattilar 3

Alanya Belediye Başkanı Yücelden Ağır Suçlama: Rant Peşinde Koşan ‘Hayvanseverler’ İstediklerini Alamayınca Karalama Kampanyası Başlattılar