in

Mamutlar, Koruma Altına Alınan İlk Nesli Tükenmiş Hayvan Olabilir

Yünlü mamutlar, ‘Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaret Sözleşmesi’ kapsamında yasal koruma alan ilk nesli tükenmiş hayvan olabilir. Söz konusu teklif, Afrika fillerinin dişleri için kaçak avlanmaktan korunma amaçlı olarak sunuldu.

Mamutlar Koruma Altına Alınan İlk Nesli Tükenmiş Hayvan Olabiliröç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Soyu tükenmiş yünlü mamutlar, Afrika filini küresel fildişi ticaretinden kurtarmak için benzeri görülmemiş bir girişimle korunma statüsü kazanabilir.

 

Teklif onaylandığı takdirde, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’nin (Cites) mamutların korunması, modern akrabalarının kurtarılmasında hayati öneme sahip olabilir.

Teklif, görünüşte neredeyse aynı olan yasal mamut dişi kisvesi altında satılan yasadışı fil dişi kaçakçılığına fırsat veren bir boşluğu kapatacak.

Humane Society International’da yaban hayatı programları ve politikaları kıdemli uzmanı Iris Ho, “Genellikle nakliye ve perakende teşhirleriyle birbirine karışıyorlar ve benzer bir tarzda biçimlendiriliyorlar. Eğitimsiz gözle, aralarında ayrım yapmak çok zor. Şu anda, mamut dişinin ticarini izlemek için uluslararası bir düzenleme rejimi yok.” diyor.

 

Yaklaşık 10.000 yıl önce nesli tükenmiş olan mamutlar için çıkarılacak Ek II koruma seviyesi, mamut dişi ticaretini katı düzenlemelere tabi tutacak. Eğer onaylanırsa, ilk kez soyu tükenmiş bir tür, Cites kapsamında koruma altına girecek.

Uluslararası fil dişi ticareti 1990’dan beri yasaklan, ancak bunun için gösterilen talep hala her yıl 30.000 Afrika filinin ölümüne yol açıyor.

HSI Başkanı Kitty Block, “Fildişi kaçakçıları, nesli tükenmiş mamutları sömürmeleri, tehlikedeki fillerden daha fazla yararlanabilmelerini sağlıyor. Milletler kaçak avlanma salgınını sona erdirmek ve tüm fildişi pazarlarının kapalı olmasını sağlamak için birleşmeli. Şimdi filleri sonsuza dek kaybetmeden önce hareket etme zamanı.” diyor.

Teklifin, Mayıs ayında Sri Lanka’da gerçekleşecek olan Cites konferansında partilerin üçte ikisinin desteğine ihtiyacı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Defileye Damga Vuran Podyum Sever Köpüşöç

Defileye Damga Vuran Podyum Sever Köpüş

Görme Engelli Yaşlı Adamın Köpeği Araba Çarpması Sonucu Hayatını Kaybettiöç

Görme Engelli Yaşlı Adamın Köpeği Araba Çarpması Sonucu Hayatını Kaybetti