in ,

‘Mamalarda KDV kaldırılsın’ imzalar 110 bini geçti

Dövizdeki artış nedeniyle kedi köpek mamalarına büyük zam geldi. Mamalardan alınan yüzde 18’lik KDV’nin kaldırılması için açılan kampanyada imza sayısı 110 bini aştı.

Bir yılda yüzde 200’lere varan kedi ve köpek mamalarındaki artık, son haftalarda döviz kurlarındaki artış nedeniyle ivme kazandı. Son haftalarda kedi-köpek mamalarına gelen zam yaklaşık yüzde 40 oldu.

Türk lirasının hızlı bir şekilde değer kaybetmesi, enflasyon ve bunlara bağlı olarak ürün ve hizmetlere gelen zamlardan, kedi-köpek mamaları  da nasibini alırken, mamalardaki yüzde 18’lik KDV’nin kaldırılması için imza kampanyası başlatıldı.

“Mama lüks değil ihtiyaçtır” başlığıyla açılan kampanyada KDV’nın kaldırılması için 112 binin üzerinde imza verildi.

‘MAMA ÖZEL İHTİYAÇ MI?’

150 bin imzayı hedefleyen kampanyanın metninde “Ülkemizde KDV özellikle temel ihtiyaçlarda %1-8 oranlarındayken, özel ihtiyaçlarda %18 iken, mama satışlarında neden %18 KDV alınıyor. Mama bir özel ihtiyaç mı?” diye soruldu.

“Temel bir ihtiyaç olan ekmekte KDV %1 dir. Kuş ve balık yemlerinde KDV %1 dir. Bakliyat ürünlerinin bir çoğunda %1 , Gıda maddelerinde %8 , sinema, tiyatro %8, Otel, konaklama %8 ve daha bir çok sayabileceğimiz alanda devlet %1 – %8 arası vergi alıyorken, kedi ve köpek mamalarında neden %18 KDV alıyor” ifadelerinin yer aldığı imza metni, “Devletimize buradan sesleniyoruz! İlk adımı siz atın ve sokak hayvanlarının temel ihtiyacı olan mamada ki %18 KDV’yi kaldırın!” talebiyle sonlandı.

Kampanyaya imza veren vatandaşlar düşüncelerini şu şekilde belitti ; ‘Hayvanlar bizim sayemizde karnini doyurabiliyor , mamalar ne kadar ucuz olursa o kadar çok can doyar.’ ‘Mama fiyatları zaten çok yüksek. KDV oranının da bu kadar yüksek olması kabul edilemez.’ ‘Önümüz kış, canlar aç, mama lazım.’

Avrupa’da kırmızı alarm! Her 5 kuştan 1’i yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Belediye işçileri ‘hamile kediye’ şemsiye yaptı