in

Kedi ve Köpeklere Mama Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi ve köpek evlat edinenlerin en büyük sorunu mama seçimidir. Peki kedi ve köpek dostlarımıza mama alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kedi ve köpek evlat edinenlerin en büyük sorunu mama seçimidir.  Kedi ve köpeklerin besin ihtiyaçları türlerine, yaşlarına, günlük etkinlik düzeylerine, yaşadıkları çevre koşullarına, büyüme-hamilelik ve emzirme dönemleri gibi fizyolojik durumlarına göre farklılıklar gösterdiği bilinmekte. Bu konuda en basit çözüm; kedi ve köpekleriniz için mama seçerken onların ihtiyacına uygun mamayı seçmek.

Kedi ve Köpeklere Mama Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Peki kedi ve köpeklere uygun mamayı seçmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Kedi ve Köpeklere Mama Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İhtiyaç duyacağı tüm besin maddelerini içeren mamalar

İlk olarak satın alacağınız mamanın evcil hayvanınızın ihtiyaç duyacağı tüm besin maddelerini içermesine dikkat etmelisiniz. Bunlar proteinler (esansiyel amino-asitler ve nitrojen), esansiyel yağ asitleri, mineraller, vitaminler ve benzerleri olarak sayılabilir.

mama-nelere-dikkat-edilmeli-8

Dengeli kompozisyonları içeren mamalar

Besin maddelerini uygun oranlarda ve dengeli kompozisyonlarda içeren mamaları tercih etmeniz oldukça önemli.

mama-kedi-

Sindirim oranı yüksek mamalar

Mamaların içerdiği besinlerin kolay sindirilebilmesi hem sindirim sistemindeki stresi azaltır. Hem de satın aldığınız ürünün fiyat performansını gösterir. Sindirim oranı düşük mamaların tüketim oranları daha yüksek olduğu için fiyatları ucuz bile olsa ekonomik olmuyor.

BF6N2J Tierfreundschaft : Hauskatze und Mischlingshund - fressend

Enerji düzeyi uygun mamalar

Alacağınız mamanın metabolize olabilir enerji düzeyi uygun seviyede olmalı ve evcil hayvanınızın ihtiyacından düşük olmamalı. Bu da sindirim sistemi üzerindeki baskıyı azaltmak ve mamanın fiyat performansını belirlemek açısından çok önemli.

mama-nelere-dikkat-edilmeli-6

Mama paketlerinde önerilen tüketim oranları ortalama ve optimal değerler

Bu önerilen miktarları uygulamadan önce kedi ve köpeğinize uygun bireysel tüketim miktarını veteriner hekiminizin önerileri doğrultusunda tekrar değerlendirmeli ve belirlemelisiniz. Böyle yapmanız kedi ve köpeğinizin yetersiz ya da fazla beslenme sonucu yaşayacağı beslenme hastalıklarının önlenmesi açısından çok önemli.

mama-nelere-dikkat-edilmeli-7

Üretim standart unsurlarına uygun mamalar

Uygun marka seçerken diğer hayvan sahiplerinin, profesyonel yetiştiricilerin ve özellikle veteriner hekimlerin bu ürünlerle ilgili tecrübelerini dikkate almak yine oldukça yararlı. Bunun yanı sıra kedi ve köpek mamalarının üretim standartlarını belirleyen kuruluşların (AAFCO Association of American Feeding Control Officials gibi) ve beslenme denemeleriyle ilgili paketteki standart unsurlarını da dikkate almak doğru ürün seçmek açısından faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ötenazi ajanimo2

Kendi Kanıyla Tedavi Olan ‘Tomi’ Ötenaziden Kurtuldu

beast kopek 1 1

Mark Zuckerberg’in Yıldız Köpeği Beast ile Tanışın!