in

Maltepe’deki Bir Site Uygulamalarıyla Hayvanseverleri Bezdirdi

Maltepe Başıbüyük’te bulunan sitenin yönetimi hayvanseverlerle karşı karşıya geldi.

Ormanlarını yok edip betonlaştırdığımız İstanbul’a herkesi her şeyi sığdırdık ama bir sokak hayvanlarını sığdıramadık. Önce şehir dışlarına, ormanlara attık. Sonra, bir zamanlar şehir dışı olan o yerlere konutlar diktik; sokak hayvanlarını daha da uzağa attık. Yani sürekli dağdan gelip bağdakini kovduk.

Bunun son örneği Maltepe‘deki Narcity evlerinde yaşanıyor. Maltepe Başıbüyük’te bulunan sitenin yönetimi hayvanseverlerle karşı karşıya geldi.

Daha önce sokak hayvanları için kapı önlerine su ve mama koyan site sakinlerine kestikleri 10 $ cezayla eleştirilen site yönetimi yine hayvanseverlere yaptıkları baskılarla gündemde.

Köpeklerin Isındığı Durağı Telle Çevirdiler

Geçtiğimiz yıl Maltepe Belediyesi ve site sakinlerinin bağışlarıyla yapılan kulübelerin bir kısmı site etrafına koyulurken, geri kalan kulübelerin bu yıl yine site etrafına koyulması planlanıyordu. Ancak iddialara göre site yönetimi bu sene sitenin etrafını kulübe bırakılmasına sıcak bakmıyor. Öyle ki site yönetimi, köpeklerin soğuk günlerde sığındığı site dışında bulunan servis bekleme alanını bile tel kapıyla çevirmiş. Üstelik site girişinde köpek kovucu cihazlar mevcut.

“Site İçerinde Kamu Arazi var”

Asansörlere, site ve çevresinde sokak hayvanlarının beslenmemesi yönünde uyarı yazıları asan site yönetimi iddialara göre hayvanlar aleyhine yönetim planı değişikliği yapmaya hazırlanıyor. Üstelik iddiaya göre yeni yönetim planı site sakinlerinin evlerindeki hayvanları da etkileyecek.

 

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız  KARDO (Karabaş Doğal Yaşam Derneği) Başkanı Tolga Akyıldız, site yönetimiyle uzlaşmak için bir proje hazırladıklarını ancak site yönetiminin bu projeyi kabul etmediğini söyledi. Akyıldız: “Bir süredir derneğimiz, Maltepe Başıbüyük ve Zümrütevler bölgesinde, “Doğal Yaşam” temalı bir park yapılabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede yapılan araştırmalar sonucunda, şu anda Narcity sınırları içinde kalan, kamu arazilerinin olduğunu tespit ettik. Adı üzerinde kamuya açık olması gereken bu alanlar, site duvarlarının içinde kalmış durumda.site içerindeki yaklaşık 20 dönümlük alan kamu arazisi. Biz de site duvarları içinde kalan bu kamu arazilerine değerlendirmek için site yönetimine bir proje sunduk. Maltepe Belediyesi bu proje için 2018 bütçesinde pay ayıracağını açıkladı. Ancak site yönetimi bu projeyi desteklemiyor.”

Site içerisindeki kedileri besleyen ve köpeğini gezdiren sakinleri uyarmakla görevli bir personelin olduğunu iddia eden hayvansever site sakinleri, site içerindeki kedilerin ve site dışındaki köpeklerin yönetim tarafından toplatılacağından korktuklarını belirtti.

 

 

 

İngiltere’nin En Sevimli Diplomatı

Şahsi Odaya Sahip Dünyanın En Şanslı Köpeği Pancho