in

Magie Moore, Rehber Köpeklerin Eğitimini Denetledi

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore’nin eşi Magie Moore, görme engelli kişilere rehberlik eden köpeklerin eğitime uygunluğunu denetlemek için Çankaya Belediyesi Çayyolu Bakım İstasyonu’nu gezdi.

rehber-köpek-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Alanın görme engelli kişilere rehberlik eden köpeklerin eğitimine uygunluğunun incelenmesi için gerçekleştirilen gezide, kendisi de görme engelli olan Moore’a yıllardır eşlik eden köpeği Star da vardı.

Görme engelli bireylerin toplum içerisinde kendilerine olan güvenlerini artırarak daha özgür hareket etmelerine yardımcı olmayı sağlayan bir proje kapsamında eğitimli köpeklerin İngiltere’den geleceğini dile getiren Moore, “Köpeklerimizin kalan 6 aylık eğitim süreçlerini uygun bir yerde tamamlamak adına bu çalışmayı yapıyoruz“ dedi. “Rehber Köpekler Derneği” ile İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nin ortaklaşa sürdürdüğü projeye, Çankaya Belediyesi’nin katılımı ve öncü rolü de gündeme geldi. Görme engelliler için rehber köpek uygulamasının Türkiye’de henüz çok yeni bir yapılanma olduğuna dikkat çeken Moore, Çankaya Belediyesi’nin bu çalışma içerisinde yer alacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

rehber-köpek-3

Çalışmalar Ekim’de Başlıyor

Büyükelçi’nin eşi Moore’a, Çankaya Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik eğitim çalışmaları yaptığı alanla ilgili bilgileri Çankaya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ayla Pilten‘e verdi. Çankaya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelliler Birimi ve Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün koordinasyonunda sürecek çalışmaların Ekim 2016 itibarı ile başlaması öngörülüyor. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile işbirliği içerisinde yapılan sokak hayvanlarına yönelik eğitim programını ise Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş detaylı bir şekilde anlattı. Yapılan çalışmalardan dolayı Çankaya Belediyesi’ni takdir eden Moore, detaylı incelemelerin ardından alandan ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan minopolis

Minopolis’de Çocuklar Evcil Hayvan Dostlarının Dünyasına Adım Atıyor

one cıkan heykel

Mustafa Koç’un Anısına Yaptırılan Heykel Sualtında Yaşatılacak