in

Lojmanda Kedi Besleyen İşçiye Sürgün

Kastmonu Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait oturduğu lojmanın bahçesinde yaklaşık 40 sokak kedisi besleyen Mehmet Ayhan Yılmaz, lojman çevresinde hayvan beslememesi, aksi halde konut tahsis kararının iptal edileceği yönünde uyarıldı.

lojman-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerin yarısını hayvan barınağına teslim eden Yılmaz, 20’sini beslemeye devam edince 3 aylığına Küre İlçesi’ne sürgün edildiğini söyledi. Hayvan Hakları Federasyonu İl Temsilcisi Ayten Kökgöz, duruma tepki gösterirken, Kastamonu Orman İşletme Müdürü Kamuran Aydoğan ise Yılmaz’ın geçici görevlendirilmesinin kedi beslemeyle ilgisinin olmadığını söyledi.

Kastamonu Orman İşletme Müdürlüğü’nde 23 yıldır ‘işçi’ kadrosunda şoför olarak çalışan Mehmet Ayhan Yılmaz, 10 yıldır oturduğu Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü lojmanlarında 3 yıl önce kedi beslemeye başladı. Mehmet Ayhan Yılmaz ile Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde memur olan eşinin, 100 ailenin yaşadığı lojmanlar bölgesinde oturdukları 2 katlı binanın önünde beslediği kedi sayısı zaman içinde artarak 40’a ulaştı.

Hayvan Beslememesi için Uyarıldı

Kastamonu Orman İşletme Müdürü Kamuran Aydoğan, 23 Aralık 2015’te gönderdiği yazı ile Mehmet Ayhan Yılmaz’ı, lojman çevresinde hayvan beslemesi için uyardı. Yazıda şöyle denildi: “Bölge Müdürlüğümüz lojmanlarında oturanlar tarafından verilen şikayet dilekçesi Bölge Müdürlüğümüzce incelenmiş olup, Kamu Konutları Yönetmeliğinin 40’ncı maddesinin ‘a’ ve ‘e’ fıkralarında, ‘Konut sakinlerinin huzur ve sükununu bozucu tutum ve davranışlarda bulunarak konutlarda ve konutların çevresinde hayvan beslemek yasaktır’ denilmektedir. Bu nedenle lojman ve çevresinde hayvan beslememenizi, aykırı tutum ve davranışta bulunmanız halinde konut tahsis kararının iptal edilerek konuttan çıkarılacağınızın bilinmesini rica ederim.”

lojman-ajanimo3

Lojman binasına asılan yazıda da gelişigüzel bırakılan yemek artıklarına bağlı olarak site sakinlerinin kullandığı alanlarda kirlenmeler ve koku meydana geldiği gerekçesiyle hayvanlar için yiyecek bırakılmaması istendi.

Geçici Görevle İlçeye Sürgün

Mehmet Ayhan Yılmaz, uyarı yazısının ardından belediye ile görüşerek kedilerin 20 kadarını lojman bahçesinden aldırdı. İddiaya göre Mehmet Ayhan Yılmaz’dan, kalan diğer kedileri de lojman bahçesinden çıkarması istendi. Ancak kayınpederi de Hayvan Hakları Federasyonu üyesi olan Mehmet Ayhan Yılmaz, kedileri beslemeye devam etti. Mehmet Ayhan Yılmaz, İşletme Müdürü Kamuran Aydoğan imzalı görevlendirme yazısı ile geçen salı günü 3 ay süreyle, Küre İlçesi Orman İşletme Müdürlüğü emrinde görevlendirildi. Çevresine, kedi beslemesi nedeniyle sürgün edildiğini söyleyen Mehmet Ayhan Yılmaz, 10 gün rapor alarak Küre’ye gitmedi.

lojman-ajanimo2

Hayvan Hakları Federayonu İl Temsilcisi Ayten Kökgöz de duruma tepki gösterdi. Kökgöz, uyarı yazısında belirtilen Kamu Konutları Yönetmeliğinin ilgili fıkrasının, ‘Konutun bir bölümünde veya bahçede kümes yapamazlar ve ahır hayvanları ile köpek besleyemezler’ şeklinde olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Yönetmelikte kedi beslenmesiyle ilgili bir yasak yok. Sokak hayvanlarına su ve yiyecek verilmesi için yapılan uyarı ve çalışmalar ortada. Ancak Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü lojmanlarındaki bir gönüllümüz, çevre sağlığına dikkat ederek sokak hayvanları olan kedileri sadece beslemesinden dolayı defalarca uyarı almıştır. Son olarak da bir ilçemize geçici görev ile gönderilmiştir. Daha önceden de Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ‘kurum içerisinde lojman kapılarına kediler için yemek verilmemesi’ hususunda uyarı yazısı asılmıştır. Kastamonu Belediyemiz ile yapılan işbirliği neticesinde bu bölgede bulunan kedilerimizi zaman zaman alıp kısırlaştırıp, aşılayıp yerlerine bırakmaktayız. Biz sayın bakanımızdan bu ayıbı bir an önce kaldırmasını istiyoruz.”

“İş Durumuyla İlgili Bir Görevlendirme”

Kastamonu Orman İşletme Müdürü Kamuran Aydoğan, Mehmet Ayhan Yılmaz’ın Küre’ye geçici görevle görevlendirilmesinin kedi beslemesiyle ilgisinin olmadığını söyledi. Aydoğan, Mehmet Ayhan Yılmaz’ın 70-80 kedi beslediğini söyleyerek, “Bundan herkes rahatsız, komşuları rahatsız. Biz uyarı yazısını yazdık merkez işletme olarak. Çünkü sitede 16 kişinin imzalı bize müracaatı vardı. Evlerine giremiyorlar pislikten. Sokak hayvanları tamam ama insanları da düşünmek gerekiyor. Evin içinde bir iki tane kedi besleyebilir. Sitenin içinde de bir iki tane olur. Ona da kimse itiraz etmez. Ama 60, 70 veya 80 tane. Biz o yönüyle uyardık. Ama Küre’ye görevlendirilmesinin bununla bir ilgisi yok. Tamamen iş durumuyla ilgili bir görevlendirme” dedi.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tavukçuluk ajanimo

Tavukçuluk Şirketlerinden Greenpeace’e İhtarname

aslan ajanimo1

İntihar Etmek için Aslan Kafesine Girdi