in

“Leyleklerin Bir 30 Yıl Daha Burada Kalmalarını Ümit Ediyoruz”

Samsun’da eski bir elektrik direğindeki leylek yuvası tam 30 yıllık… Çocuklarını büyütürken her gördüğünde onlara leylek yuvalarını gösterdiğini söyleyen mahalle sakinlerinden Emriye Suiçmez, “Onları gördüğümüz zaman mutlu oluyoruz.” Dedi.

İlkbaharın habercisi leylekler havaların ısınmasıyla birlikte geri döndü. Afrika’dan 7 bin kilometre yol kat eden leylekler mart ayı sonu ve nisan ayı başında görülmeye başlandı. Bazı leylekler kendilerine elektrik direkleri ve evlerin çatısında yeni yuvalar yaparken, bazıları ise geçmiş yıllardan kalma hazır yuvalarına döndü. Kastamonu’nun Çarşamba ilçesi Çınarlık bölgesi Gelemen mevkisi Samsun-Ordu karayolu kenarındaki elektrik direğinde uzun yıllardır duran leylek yuvasında ise bu yıl da leylekler yerini aldı.

Yaklaşık 30 yıldır aynı yerde bulunan leylek yuvası her yıl bu dönemlerde dönen göçmen kuşlarla şenleniyor. Geçen yıllar içinde elektrik direğinin kullanım dışına çıkarılmasıyla hiç bozulmadan bugünlere gelen yuva görenlerin ilgi odağı oluyor. Elektrik direğinin en üst noktasında bulunan leylek yuvasında bu yıl 2 yetişkin, 3 yavru leylek bulunuyor. Yoldan geçen araçlar bazı zamanlar bu leyleklerin fotoğraflarını çekmek için araçlarını durduruyor.

“BİR OTUZ YIL DAHA YERİNDE KALMALARINI ÜMİT EDİYORUZ”

Çocuklarını büyütürken her gördüğünde onlara leylek yuvalarını gösterdiğini söyleyen Emriye Suiçmez, “Çocukluğumdan beri o yuvayı görüyorum. Onları gördüğümüz zaman mutlu oluyoruz. Leylek yuvamız bir 30 yıldır orada kurulu. Anneler yavruluyor. Yavruladıktan sonra göç zamanı anne yolda ölüyor. Yavrular tekrardan seneye aynı yuvaya tekrar geliyor. Yuvanın oradan atılmamasını korunmasını bir 30 yıl daha yerinde kalmasını ümit ediyoruz. Leyleklerin daha da çoğalmasını istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ayağı bahçe kapasına sıkışan köpek

Ayağı Bahçe Demirine Sıkışan Köpek, Kurtulmak İsterken Kendini Yaraladı

Ölmek Üzereyken Bulunan Köpeklerden Biri Hayatını Kaybettiöç

Ölmek Üzereyken Bulunan Köpeklerden Biri Hayatını Kaybetti