in

Levent’teki Artı Veteriner Kliniği’nde Tedavi Gören Ameliyatlı Köpeğe Şiddet Uygulandı

İstanbul Levent’te bulunan Artı Veteriner Kliniği’nde kamera kayıtlarına yansıyan görüntülerde ameliyatlı bir köpeğin, veteriner kliniği çalışanı tarafından zorla sürüklendiği, kafasının demirlere vurulduğu ve tekmelendiği tespit edildi.

artıveteriner

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İstanbul Levent’te bulunan Artı Veteriner Kliniği’nde ameliyatlı bir köpeğe yapılan işkence görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Büyük tepki gören işkence görüntüleri, veteriner kliniklerinin işleyişi, güvenilirliği ve klinik çalışanlarının hayvanlara yaklaşımları konusunda da akıllara bir sürü soru getirdi.

Veteriner kliniği bir açıklama yaparak görüntüleri doğruladı ve “Burada yapmaya çalıştıklarımın tam tersini yansıtıyor. Sizi temenni ederim ki tekrar gerçekleşmemesi için ne gerekiyorsa yapacağım” denildi.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası’ndan ise konu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Veteriner kliniklerinin çalışmalarının nasıl denetlendiği, yaşanan benzer olaylarda ne gibi yaptırımların uygulandığı, klinik çalışanlarının yetki ve sorumluluklarının ne olduğu? gibi birçok soru yanıt bekliyor.

Veteriner Hekim Ali Ülker’e ait olan Artı Veteriner Kliniği’nin Facebook sayfasında yapılan açıklamada şöyle denildi: “Bugün yayınlanan videodan az önce haberim oldu. Gördüklerime çok üzüldüm. Burada yapmaya çalıştıklarımın tam tersini yansıtıyor. Sizi temenni ederim ki bunu tekrar gerçekleşmemesi için gereği neyse yapacağım. Böyle bir olayın yaşanmış olmasından çok üzgünüm ve özür diliyorum, her birinizden teker teker… Videoda görünen kişi Artı Veterinerin ortağı değil, çalışanıydı. Bu kişi ile ilgili yasal prosedür başlatılmış, hiçbir iş ilişkisi kalmamış iş sözleşmesi fesh edilmiştir. Bilginize.”

Şiddet görüntülerine yansıyan kişinin, kliniğin sahibi Veteriner Hekim Ali Ülker’e benzerliği kliniğin açıklamasının inandırıcılığı konusunda şüphe uyandırdı. Sosyal medyada pek çok kullanıcı yaptığı yorumlarda videodaki kişinin Veteriner Hekim Ali Ülker ile benzerliğine dikkat çekerek kliniğin açıklamasına da tepki gösterdi.

Hayvan hakları savunucuları konu ile ilgili aşağıdaki örnek şikayet dilekçesini paylaşarak, duyarlı yurttaşların ilgili kurumlara şikayet dilekçesi yollaması çağrısında bulundu.

“Kime: merkezkonseyi@tvhb.org.tr
Konu: Şikayete konu veteriner hekim hk yönetmeliğin 120 maddesi gereğince konsey tarafından soruşturma açılmasının sağlanması talebimiz
Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanlığına,
Veteriner Hekim Ali Ülker’in sorumluluğunu yürüttüğü Artı Veteriner Kliniği’nde, hayvanların yasaya tamamen aykırı kötü koşullarda bulunduğu, kötü muamele gördüğü, kötü niyetli çalışanlar tarafından işkence gördüğü tespit edilmiştir.
Birliğinizin web sitesinin başında “Dünyanın en saygın, ömür boyu yüksek ahlak ve sorumluluk gerektiren, Veteriner Hekimliği Mesleğinin üyeleriyiz ” cümlesi bulunmaktadır.
Oysa Veteriner Hekimler Odası üyesi de olan bahse konu veteriner hekim, yasalara, etik değerlere ve mezuniyetinde ettiği “Veteriner Hekim Andına” aykırı bir meslek ve görev anlayışı içindedir.
“Türk Veteriner Hekimleri Birliği Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Yönetmeliğinin” aşağıdaki maddelerine aykırı durum olması nedeniyle, bu yönetmeliğin 120. maddesinin (b) şıkkına uygun olarak Merkez Konseyinizce, şikayetimize konu veteriner hekim hakkında “Oda Yönetim Kurulunca” soruşturma açılmasının sağlanmasını talep ediyoruz.
Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.
İsim, Tc Kimlik no.
Dağıtım: BİMER, İçişleri Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık
Bakanlığı, Valilik, Türkiye’de ki Veteriner Hekim Odaları, Belediye Başkanlığı,
Valilik HKK Üyesi Kurumlar, Basın Kuruluşları
EK. 1. Müracaatimiza dayanak olmak üzere “Türk Veteriner Hekimleri
Birliği Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Yönetmeliği”
2. Şikayetimize ilişkin yazı ve fotoğraflar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

orman cocugu 2

Hindistan’ın “Orman Çocukları”: Surendera ve Rajeshwari

one cıkan kagıt arı

Sıradan Kağıtları Rengarenk Kovanlara Dönüştüren Arılar