in

Latmos’ta Bin Yıllık Hayvan Ayak İzi Bulundu

Antik adı Latmos olan Aydın ve Muğla arasındaki Beşparmak Dağları’nda üzerinde hayvan izi bulunan yaklaşık bin yıllık seramik parçası bulundu. Antik kalıntıyı doğaseverler buldu.

Alman arkeolog Dr. Anneliese Peschlow tarafından ilk defa 1994 yılında, Latmos Dağı’nda tespit edilen kaya resimleri günümüze kadar ulaşırken, o dönemde yaşayan hayvanların izleri de ortaya çıkmaya başladı.

5b30914fae78492fe4854bf2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İHA

 

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Latmos’tan sadece insanların değil, dönem yaşamış hayvanların da izlerinin günümüze kadar ulaşabildiğini ifade ederek, şunları anlattı:

“Latmos Dağları, kültür varlıkları açısından Bizans Dönemi’nde Anadolu’nun en zengin ve en önemli yerlerinden biri olmuştur. M.S. 7. yüzyıldan itibaren Latmos Dağları’nda yapılarını inşa etmeye başlayan bu insanlar, engebeli ve sarp arazi koşullarına rağmen, günümüze kadar ulaşan eserlerini yapmışlar.”
5b30914fae78492fe4854bf8
İHA
“Seramiğin yoğun olarak kullanıldığı bu dönemden sadece insanların bizlere bıraktığı bu yapılar değil, o dönemde yaşayan bir hayvanın bıraktığı iz de bize kadar ulaştı. Muhtemelen bir Bizanslı seramik ustasının hazırladığı seramiklerin kurutulması için koyduğu alana köpekgillerden bir hayvan girmiş. Henüz yaş olan seramiklerin üzerine basan hayvan, bin yıl öncesinde tarihe izlerini bırakmış. Üzerinde köpekgillere ait bu seramik parçasını sergilenmesi için Aydın Arkeoloji Müzesi’ne teslim edeceğiz.”
İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fırat Nehrine Atılan 2 Köpek Tekneyle Kurtarıldıöç

Fırat Nehri’ne Atılan 2 Köpek Tekneyle Kurtarıldı

Ebabil Kuşları Yıkılan Binadan Son Anda Kurtarıldıöç

Ebabil Kuşları, Yıkılan Binadan Son Anda Kurtarıldı