in

Kuzeyli Çobanların Şarkısı: Kulning

Kuzey Avrupa’da Vikinglerden beri söylenen ‘Kulning’ler sayesinde insanlar, inek sürüleri ve doğadaki diğer hayvanlarla iletişim kurabiliyor.

Kuzey Avrupa’da, antik dönemlerden yani Vikinglerden beri söylenen, ‘kulning’ diye bilinen geleneksel şarkıları söyleyen İsveçli kadın sanatçının aydınlık bir Nordik gecesinde kaydettiği video şu sıralar internette çok popüler…

Kuzey Avrupa’da muhtemelen İsveç’in kırsalında ineklere yakın bir yerde ‘kulning’ söylemeye başlayan Jonna Jinto’ya inekler tepki veriyor ve kısa sürede Jinto’nun çevresinde toplanıyor.

Hayvan sürülerini doğadan çağırmak için İsveç-Norveç gibi Kuzey ülkelerinde söylenen gelenekselleşmiş şarkılara ve bu şarkı söyleme tarzına ‘kulning’ deniyor.

İsveçli blogger ve fotoğrafçı, 26 yaşındaki Jonna’nın youtube kanalında doğada söylediği birçok ‘kulning’in video kaydı bulunuyor.

Normalde ‘kulningler’, inekler doğada otlarken evlerdeki ahırlara gelene kadar söyleniyor. Yani şu an popüler olan videodaki kadar kısa sürmüyor.

Jonna Jinto da 26 yaşına bastığı doğum gününde inek sürüsüne yakın bir mesafeden bir ‘kulning’ söylüyor ve inekler çok fazla zaman geçmeden Jinto’nun yanında toplanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koçlar1

Sürülerin İçinde İki Küs Kardeşin Hikayesi: Hrútar

one cıkan yaralı baykus

Denizli’de Yaralı Baykuş Belediye Binasının Önüne Bırakıldı