in

Kuzey Ormanları Savunması’ndan Belgrad Ormanı’nda Tren Hattı Projesine Karşı Zafer İlanı

Kemerburgaz Dekovil/ Tren Hattı İhalesi’nin iptalinin ardından imar projesi de iptal edildi. Kuzey Ormanları Savunması, “İstanbul’un bir geleceği olması adına ekonominin baskılarına boyun eğilmemesi ve şehrin hiçbir şekilde kuzeye doğru büyütülmemesi gerekiyor” dedi.

Kuzey Ormanları Grubu, “Kemerburgaz Dekovil/Tren Hattı İhalesi”nin ardından bu projeye yönelik imar planlarının da iptali üzerine bir ‘zafer açıklaması’ yaptı.

Kuzey Ormanları Savunması’ndan Belgrad Ormanı’nda Tren Hattı Projesine Karşı Zafer İlanı 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Gazete Duvar’dan Dilaver Demirağ haberine göre İstanbul’un kuzeyinde yer alan ormanlık alanlar ve su havzaları için mücad ele veren doğa korumacı aktivist grup, projenin ortaya çıkması üzerine harekete geçerek geniş kapsamlı bir imza kampanyası başlattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) demiryolu hattından vazgeçip ardından imar planlarını da iptal etmesini olumlayan Kuzey Ormanları Savunması konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı, “2017’de ihale iptal edildiğinde, ormanın kalbinden geçecek bir tren hattının, güzergahı ne olursa olsun ormanda kıyıma yol açacağının ve bir adım sonrasında ormanın daha da bölünmesine neden olacağının kamuoyunda açıkça kabul edilmesini ve dekovil hattının bu temelde kalıcı olarak iptal edilmesini talep etmiştik. İstanbul’un kalan son doğal orman alanlarından biri olan Belgrad Ormanı’na sahip çıkılması için dekovil hattı projesinin tümüyle rafa kaldırılması gerekiyordu. Şimdi İBB’nin bu hat için yaptığı imar planlarını da iptal etmesi doğrusudur. O zaman da söylemiştik, şimdi yine tekrarlıyoruz. Kuzey Ormanları’nı İstanbul’un kuzeye doğru büyütmek isteyen inşaat sermayesinden kesin bir şekilde korunması gerekiyor ki İstanbul’un bir geleceği olsun. Kuzey Ormanları’nın içinde ve çeperindeki tüm yeni ulaşım hatları ile yeni imar alanı projelerinin iptal edilmesi gerekiyor. İstanbul’un bir geleceği olması adına ekonominin baskılarına boyun eğilmemesi ve şehrin hiçbir şekilde kuzeye doğru büyütülmemesi gerekiyor.”

Kuzey Ormanları Savunması’ndan Belgrad Ormanı’nda Tren Hattı Projesine Karşı Zafer İlanı 1

NE OLMUŞTU?

1 Şubat 2017 tarihinde, ‘Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı Yapım İşi’ adı altında gerçekleştirilen ihale ile ilk etapta Ayvadbendi’ne kadar uzanan; Karadeniz sahilinde Ağaçlı’ya ve Yovankoru’ya kadar giderek Belgrad Ormanı’nı bölecek olan bir tren hattı yapılması amaçlanıyordu. Ekim 2017’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edildiği ortaya çıkmıştı. İhalesi iptal edilen proje 18 Ocak 2019 tarihinde İBB Meclisi’nde gündeme alındı. Ulaşım ve Trafik Komisyonu ile İmar Komisyonu ortak raporunda dekovil/tren hattına ilişkin imar planı değişikliği teklifi resmen iptal edildi. Bu karar, 18 Ocak 2019 tarihli meclis oturumunda oy birliği ile alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aç ve Susuz Kalan 2 Milyon Civciv Ölüme Terk Edildiöç

Aç ve Susuz Kalan 2 Milyon Civciv Ölüme Terk Edildi

Kedi Tarçın 257. Öğrenci Olduöç

Kedi ‘Tarçın’ 257. Öğrenci Oldu