in

Kuyu Köpek Nasıl Kurtarıldı?

Beykoz Dereseki köyünde 70 metre derinliğindeki sondaj kuyusuna düşen yavru köpek ekipler tarafından kurtarma çalışmalarının 13. gününde kurtarıldı. Peki “Kuyu” köpek nasıl kurtarıldı?

13 gün boyunca sondaj kuyusunda mahsur kalan ve çıkarılamayan “Kuyu” sabah saatlerinde kurtarıldı. Yaklaşık 30 santimetre çapında 70 metre derinliğindeki kuyuya düşen köpeği kurtarmak için 13 gündür ekipler uğraşıyordu. İstanbul itfaiyesi Beykoz Grubu’ndan itfaiye erleri, Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan madenciler ve Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi FRC Robotik Takımı’ndan öğrenciler, AFAD, veterinerler ve hayvanseverler ‘Kuyu’nun kurtarılması için başlatılan çalışmalara katılmıştı.

kuyu-nasil-kurtarildi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvanseverlerin ve uzmanların birçok yöntem denemesine rağmen kurtarılamayan “Kuyu” için Zonguldak’tan Türkiye Taşkömürü Kurumu ekipleri olay yerine geldi. TTK ve AFAD’ın yeni geliştirdiği pnömatik piston ile kurtarıldı. TTK tahlisiye ekibinden maden mühendisi Sedat Kısaer, tahlisiye teknisyenleri Şendoğan Aşık, Erol Şekerci ve Tamer Kudu, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden maden yüksek mühendisi Orhan Kural’ın talebi doğrultusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın onayı ile önceki gün çalışmalara katıldı. İlk gün kuyuyu inceleyen ekip, köpeği kurtarmak için yılan yakalama aparatına benzeyen bir düzenek yapmaya karar verdi. Ekip, Beykoz’dan ve Karaköy’den malzemeleri temin ettikten sonra geliştirdikleri sistemle ilk denemesini dün öğle saatlerinde yaptı. Köpek başından yakalansa da aparatın içinden kaydı. Ekip, daha sonra aynı yöntemi gece denemeye karar verdi. Köpeğin uyumasından faydalanan ekip, sabaha karşı 05.45’te tekrar aparatı kuyuya tekrar indirdi ve köpeği başından yakaladı. Dikkatlice yukarı çekilen ‘Kuyu’ adı verilen köpek, sağlıklı şekilde kurtarıldı.

kuyu-nasil-kurtarildi-1

‘Kuyu’ köpeği kurtaran TTK tahlisiye ekibi, daha sonra zafer pozu verdi. Köpeğe sarılıp, öpen, tahlisiye ekibinden Şendoğan Aşık, kurdukları sistemi DHA’ya anlattı. Yaptıkları incelemenin ardından köpeğin, tek bir sistemle kurtarılabileceğine karar verdiklerini söyleyen Aşık, şöyle konuştu:

“Timsah, yılan yakalarlardı eskiden bu aparatla. Demir bir çubuk. İçinden tel geçer ve başına kelepçe yapıp çekersin. Bizim kurduğumuz aparat bu şekilde çalışıyordu. Orada yapacak başka bir şey de yoktu. Sabah malzemeleri aldık. Nalburdan yarım parmak boru aldık 20 adet. Karaköy’den çelik halat aldık. Birçok malzeme aldık ve hazırlandık. Sabah 9’da oraya gittik. Öğle saatlerinde aparatı kuyuya indirdik. Tam çekerken köpek kaydı ve düştü. Sabaha doğru ikinci hamlemizde de köpeği aldık. İlk hamleden köpek rahatsız da olmuştu. Gece uyku moduna girdi köpek. Uyurken aparatı boynuna geçirmeyi başardık. Halatla çektik ve köpeği kurtardık. Önünde piston var o sistemin. Pistona basınçlı hava veriyorsun ve piston uzuyor. Ondan sonra üzerindeki halkayı köpeğin başına geçiriyorsun. Böyle basit bir sistem.”

kuyu-kopek-nasil-kurtarildi3

Kuyu köpek Fatih Hayvan Hastanes‘indeki kontrollerinin ardından yeni yuvası olan Beykoz İtfaiye Grubu’na götürülecek.

kuyu-kopek-nasil-kurtarildi-3

 

Konuyla ilgili bir önceki haber için:

“Kuyu” Köpek Kurtarıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sokakkopegı

Büyükçekmece’de Sokak Hayvanları Sivil Araçlar ile Toplanıyor

beykozkuyukopek

Kuyu Kuçusu