in

Kuşların Dünyasından Birbirinden İlginç 10 Bilgi

İçinde bulunduğumuz bahar aylarında dünyadaki yaklaşık 50 milyar kuşun göç mevsimi başlıyor. Sonbaharda buraları terk edip binlerce kilometreyi aşarak Afrika’ya göçen leylekler, kırlangıçlar ve diğer göçmen kuşlar baharla birlikte geri dönüyor. Başımızı göğe kaldırdığımızda belki birçok farklı türün gökyüzünde özgürce salınışını izleyeceğiz. Peki kuşları ne kadar tanıyoruz? Onların dünyasını ne kadar biliyoruz?

1. Baykuşlar Avlarını Çiğnemeden Yutuyor

Baykuşlar rakun ve tavşan gibi kendinden büyük hayvanlar avladığında onu parçalara ayırarak yer. Ancak örneğin fareleri ise bütün halde yutarlar. Ardından kemik ve tüy gibi hazmedemeyecekleri kısımları kusarlar.

Baykuş-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2. Kardinallerin Karınca Banyosu

Ötücü bir kuş türü olan kardinallerin tuhaf bir huyu vardır. Tüylerini canlı veya ezilmiş karıncalarla kaplar, üstlerinde karıncaların gezmesine izin verirler. Bilim insanları bunun nedenini henüz çözemedi ama bir teori şu: Karıncaların bulaştırdığı formik asit sayesinde kuşlar bit ve diğer parazitlerden korunuyor.

kardinal-ajanimo
3. En Büyük Gözler Deve Kuşunda

Karada yaşayan tüm hayvanlar içinde en büyük gözlere deve kuşu sahiptir. Bilardo topu büyüklüğündeki gözleri beyinlerinden bile büyüktür.

devekuşu

4. Taklitçi Kargalar

Bazı kargalar, insan konuşmasını taklit etmekte papağanlardan daha yeteneklidir. İnsan sesinin yanı sıra arabaların motor gürültüsü ve tuvalet sifonu gibi başka sesleri de taklit edebilirler. Vahşi hayatta ise kargalar diğer hayvanları taklit ederler. Örneğin ölmüş bir hayvan gördüklerinde kurt ve tilki sesi taklidiyle bu yırtıcı hayvanları bölgeye çağırırlar. Böylelikle kurt ya da tilkiler tarafından parçalanan yiyeceklerden paylarına düşeni alırlar.

karga-ajanimo
5. Minnak mı Minnak Sinek Kuşları

Ortalama bir sinek kuşu 4 gram ağırlığındadır. En küçük sinek kuşları bir bozuk paradan bile daha hafiftir. “Dev” denilen en büyük sinek kuşları bile, sadece 24 gramdır.

sinekkuşu-ajanimo
6. Bazı Ördekler Tek Gözü Açık Uyur

Ördekler müthiş nöbetçilerdir. Öyle ki, toplu halde uyuduklarında, grubun dış tarafındaki ördekler tetikte bekler. Tek gözleri açık uyuyan bu ördeklerin beyninin bir bölümü de olası saldırılara karşı uyanık kalır.

ördek-ajanimo
7. Tükürükten Yuva, Yuvadan Yemek

Salangan veya sumru kuşu diye bilinen ebabile benzer tropik tür, yuvasını tükürüğünden yapar. Sertleşen tükürükten oluşan bu yuva, bazı Asya ülkelerinde oldukça pahalı bir yemek olarak satılır. Aslında çok az tadı vardır ve pek besleyici değildir ama çorbası bilhassa Çin’de çok yaygındır.

sumrukuşu-ajanimo
8. Ardıçkuşlarının İlginç Avlanma Teknikleri

Bassian türü ardıçkuşları, av olarak gözüne kestirdikleri solucanları yapraktan ayırmak için onların üstüne doğru şiddetle yellenir.

ardıçkuşu-ajanimo
9. Fahri Memeli Olarak Kivi Kuşları

Yeni Zelanda’da özgü kivi kuşları birçok açıdan memelilere benzer: Dokunulduğunda tüy gibi gelen telekleri, ilik dolu kemikleri ve gagalarında burundakine benzer bir noktada duran delikleriyle onları bazı bilim insanları “fahri memeli” diye anar.

kivi-ajanimo

10. Muhabbet Sarmayınca Esniyorlar

Esnemenin insanlarda, köpeklerde, şempanzelerde ve kobaylarda bulaşıcı olduğu kanıtlanmıştı. Bu durumun kanıtlandığı tek kuş türü ise muhabbet kuşları… Bir muhabbet kuşu esnediğinde, genelde kısa süre sonra yanındaki de esniyor.

muhabbetkuşu-ajanimo

Kaynak: Hürriyet-Mentalfloss.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi tasma konusan onecikan

‘Kedi Tercümanı’ Tasmalar: Tüm Sırlar Açığa Çıkacak!

kopeklerin dunyasi onecikan e1464537935340

Köpeklerin Dünyayı Nasıl Algıladığını Anlatan 7 Eğlenceli İllüstrasyon