in

Kuşlarda Sık Görülen Göz Bozuklukları

Kuşlarda göz bozuklukları ve belirtileri nelerdir? Hadi öğrenelim.

Kuşlar birçok farklı göz bozukluğuna sahip olabilir. Bu göz bozuklukları yaralanmadan veya  bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Göz bozuklukları bazen vücutta oluşan başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu sebepten kuşlarda göz hastalıklarının asla hafife alınmaması gerekir.

kuş

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kuşlarda Göz Bozuklukları ve Belirtileri

Yaygın bir göz bozukluğu olan konjonktivit genellikle bakterilerden kaynaklanır.. Belirtileri kırmızı ve şişmiş göz kapakları olarak tanımlanabilir. Kuşta ışığa duyarlılığa yol açabilir. Konjonktivit ayrıca solunum yolu enfeksiyonları da dahil olmak üzere diğer birçok tıbbi sorunun belirtisidir.

Üveit, gözün iç kısımlarında iltihaplanmaya neden olur. Bununla birlikte, genellikle kuştaki diğer iç hastalıkların semptomları ile ilişkilidir. Kataraktların oluşmasını önlemek için bu özel bozukluğun hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

E vitamini eksikliği, ensefalomiyelit enfeksiyonu , hatta bazı yapay ışıklara sürekli maruz kalma durumunda kuş gözünde katarakt gelişir .

Marek hastalığı, viral bir enfeksiyonun neden olduğu belirli bir göz bozukluğu türüdür. Bu tıbbi durum, körlüğü yol açabilir ve ilerleyen dönemlerde kansere dönüşebilir. Aşı, bu göz bozukluğunun ortaya çıkmasını önleyebilir. Ancak, virüs bulaşmış ise kuş tedavi edilemez.

Dış çiçek hastalığı, kuşlarda bulunan ve viral bir enfeksiyondan kaynaklanan başka bir göz bozukluğudur. Yaygın bir hastalık olmasına rağmen, göz kapaklarının blister benzeri oluşumlarla şişmesine ve kısmi veya tamamen görme kaybına neden olabilir. Bununla birlikte, göz küresi enfeksiyondan etkilenmez ve görme yetisi enfeksiyon tedavi edildikten sonra geri gelir..

Nedenleri

Gözdeki mantar enfeksiyonları, genellikle küflü yem nedeniyle ortaya çıkar. Bir yaygın mantar olan Aspergillus, kuşun solunum sistemini enfekte eder, ancak beyni ve gözleri de etkileyebilir. Gözde ayrıca iltihaplanma olur ve tedavi edilmezse, bu enfeksiyon ciddi göz hasarına neden olabilir.

Vitamin eksikliği, kuşlarda göz bozukluklarının bir başka nedenidir. Örneğin, E vitamini eksikliği, kör bir civcivin doğumuna yol açabilir. Ve gözlerin düzgün pigmentasyonu için A vitamini gereklidir. Bu tür eksiklikleri önlemek için kuşunuza iyi yemler verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim İnsanları Uyardı Türkiye Böcek İstilasına Uğrayabilir

Bilim İnsanları Uyardı: Türkiye Böcek İstilasına Uğrayabilir!

yavru atmaca özgürlüğüne kavuştu

Yavru Atmaca 2 Ay Süren Tedavisinin Ardından Tekrar Özgürlüğüne Kavuştu