in

Kuşlar Soyut Dilbilgisi Yapılarını Öğrenebiliyor

Geçtiğimiz yarım yüzyıllık süre, hayvanlar aleminin biz insanlar dışındaki üyelerinin, kendimize özgü sandığımız kimi özelliklere sahip olduklarının anlaşıldığı bir zaman dilimi oldu. Yapılan yeni çalışma sonucunda ise araştırmaya katılan kuşların, tıpkı insan yavrularının yaptığına benzer biçimde dilbilgisi yapılarını öğrenip kullandıkları ortaya kondu.

Hollanda’da bulunan Leiden Üniversitesi araştırmacıları, yaptıkları deneyler sonucunda en az iki kuş türünün soyut dilbilgisel yapılarını tanımlayan kuralları öğrenebildiğini keşfetti. PNAS dergisinde yayımladıkları makalelerinde, araştırmacılar Michelle Spierings ve Carel ten Cate, zebra ispinoz ve muhabbet kuşları üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmanın ayrıntılarını paylaştılar.

kuslardil-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Geçtiğimiz yarım yüzyıllık süre, hayvanlar aleminin biz insanlar dışındaki üyelerinin de, sadece kendimize özgü sandığımız kimi özelliklere sahip olduklarının anlaşıldığı bir zaman dilimi oldu. Alet kullanmak, farklı kişiliklere sahip olmak, çok çeşitli duygular hissedebilmek ve diğerlerinin düşüncelerini tahmin edebilmek gibi beceriler, birbiri ardına pek çok hayvanda saptandı. Yapılan yeni çalışma sonucunda ise araştırmaya katılan kuşların, tıpkı insan yavrularının yaptığına benzer biçimde dilbilgisi yapılarını öğrenip kullandıkları ortaya kondu.

onecıkan

Kuşlara tek başlarınayken bir insan tarafından belli bir şablona sahip olan, ses biçimli cümle üçlüleri öğretildi; XXY ya da XYX gibi. Eğitimden sonra kuşların öğrendiklerini kullanma becerileri sınandı. Bunun için önce onlara aynı sesler yeni bir ortamda dinletildi. Ardından kuşlara yeni sesler aynı şablonda dinletildi. Kuşların onlardan ne istendiğini anlayıp anlamadıklarını görmek için bir yem mekanizması kuruldu. Yakındaki bir hoparlörden gelen sesleri duyduktan sonra eğer belli bir anahtar gagalama yaparlarsa yem alabiliyorlardı. Yanlış yanıt verirlerse yem alamıyorlardı.

Bu sınamaların ardından ekip her iki ötücü kuş türü üyelerinin de cümle yapısı tanıma becerisine sahip olduğuna ikna oldu; hatta sesler farklı bir sıralamada olsa bile. Daha da ilginci, muhabbet kuşları öğrendiklerini yeni seslere aktarabiliyorlardı. Bu da onların olayın bütününü görebildiklerine işaret ediyor. Başka bir deyişle, cümle yapısını belirleyen temel kuralların farkına varıyorlar.

Kaynak: BilimFili.com, Sevkan Uzel “Kuşlar Soyut Dilbilgisi Yapılarını Öğrenebiliyor”

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

svetlana

Kedi Dostunu, Mona Lisa’nın kucağına oturttu

atkamera

Türkiye’de Jokey Kamerası Uygulaması İlk Defa Gazi Koşusu’nda…