in

Kuşlar Neden Tek Ayak Üstünde Durur ?

İstisnasız tüm kuş türleri tek ayak cezası almışçasına tek ayakları üzerinde durur. Özelliklede kış aylarında. Peki kuşlar neden tek ayakları üstünde dururlar?

Kuşlar genellikle havada uçma eylemi sırasında gördüğümüz birbirinden tatlı canlılardır. Onları izlemek bile insanlara huzur verir. Herkes bir kuş olup uçmayı hayal eder hatta. Fakat kuşların uçmadığı zamanlar yaptığı eylemleri merak ettiniz mi hiç ? Mesela kuşlar nasıl dinlenir? Hiç dinlenen, uyuyan bir flamingo veya martı gördünüz mü?  O mükemmel canlılar tek minicik ayaklarının üstünde dinleniyorlar. İncecik bacaklarıyla tüm gövdesini hiç yorulmadan taşıyorlar. Peki kuşlar neden tek ayak üstünde durur? İçeriğimizde bu sorunun cevabını birlikte öğreneceğiz… 😊

Kuslar neden tek ayak ustunde durur

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Vücutlarındaki Isı Kaybını Önlemek İstiyorlar

Bütün canlılar birbirlerinden çok farklı fiziksel yapıya sahipler. Kuşların da fiziksel görünümlerinde en dikkat çeken şey gövde ve başlarını kaplayan rengarenk tüylerin bacaklarında olmamasıdır. Tüy ve yağ ile kaplı plazalar sayesinde gövdelerini sıcak tutabilen bu canlılar bacaklarını ısıtamaz. Anlaşıldığı gibi kuşların tek ayakları üstünde durmasının sebebi vücutlarındaki  ısı kaybını hissetmemeye çalışmak. Tek ayakları yerdeyken havadaki ayaklarını gövde kısmına yakınlaştırarak gövdelerindeki sıcaklıkla bacalarını ısıtıyorlar. Bu şekilde saatlerce durabilen kuşlar belirli saat aralıklarında üstünde durdukları bacağı değiştirerek yorgunluk hissini de kontrol altına alırlar. Kuşların bu davranışına termoregülasyon işlemi denir.

Hayvanlarda Termoregülasyon İşlemi Nedir ?

Bir canlının vücudundaki ısı değişimleri termoregülasyon merkezi tarafından düzenlenir. Termoregülasyon merkezinde yer alan sentral ve periferal termoreseptörler vücuttaki ısı değişimlerini algılar. Algılanan ısı değişimleri sonucunda vücüdun ısıyı arttırması veya azaltması işlemi termoregülasyon ile sağlanır. Bu şekilde hayvan ani ısı değişimlerinden de korunmuş olur.

ordekler neden tek ayak ustgnde durur
Tek ayak üstünde duran iki ördek.

1# Kuşlar vücutlarındaki  ısı kaybını hissetmemek için tek ayak üstünde dururlar.

Kuslar neden tek ayak ustunde durur 2

2# Flamingoların tek ayak üstünde durmasının bacak kaslarının daha az yorulmasını sağladığı yönünde de görüşler var. Her iki bacaktaki kasların kasılmasını dolayısıyla yorulmasını engelleyen bu duruş sayesinde flamingoların tehlikeli durumlarda daha hızlı hareket edebileceği düşünülüyor.

Filamingolar neden tek ayak ustunde dururlar

3# Tek ayak üstünde saatlerce durabilen kuşlar belirli saat aralıklarında üstünde durdukları bacağı değiştirerek yorgunluk hissini de kontrol altına alırlar. Tek ayak üstünde duran bir güvercin.

Guvercin neden tek ayagi ustunde durur4

4# Vücut sıcaklığını düzenlemeye çalışan bir kaz.

Kazlar neden Tek ayagi ustunde durur

5# Tek ayakları yerdeyken havadaki ayaklarını gövde kısmına yakınlaştırarak gövdelerindeki sıcaklıkla, bacaklarını ısıtıyorlar. Tek ayak üstünde duran bir leylek.

Leylekler neden tek ayak ustunde dururlar 1

6# Kuşların tek ayak üstünde durma davranışına termoregülasyon işlemi denir. Tek ayak üstünde duran bir martı.

Martilar neden tek ayak ustunde durur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KISAMER Sokak Hayvanlari Icin 7 24 Mesai Yapiyor 2

Seyfettin Aslan: “Ankara Belediyesi Sokaktaki Evsiz Hayvanları Önceliyor,7/24 Çalışıyor”

Araba Motoruna Sikisan Kediyi Kurtarinca Sahiplendi

Polis Memuru Kurtardığı Yavru Kediyi Sahiplendi