in ,

Kuşadası’nda Annelerini Kaybeden Yavru Domuzlar Vatandaşlar Tarafından Bulundu

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde annelerini kaybeden ve vatandaşlar tarafından bulunan yavru domuzlar tekrar doğal ortamlarına bırakıldı.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde annelerini kaybeden 2 yavru yaban domuzu güvenlik görevlisi olarak çalışan Sercan Şimşek tarafından bulundu. Yırtıcı hayvanların saldırısına uğramasın diye bir gece evinde misafir eden Şimşek, kendi imkanıyla yavru domuzları besledi. Yaşam bölgelerine geri bırakılan domuzlar hayata tutundu.

Kusadasinda Annelerini Kaybeden Yavru Domuzlar Vatandaslar Tarafindan Bulundu1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kuşadası girişinde yol kenarında ölmek üzereyken güvenlik görevlisi Sercan Şimşek tarafından bulunan 2 yavru yaban domuzu kurtarıldı. Annelerinin öldüğü tahmin edilen yavru yaban domuzlarını 1 gece evinde misafir eden Şimşek durumu Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’ne (EKODOSD) bildirdi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü tarafından teslim alınan yavru yaban domuzları, Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü’yle görüşerek Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda diğer domuzların bulunduğu doğal yaşam alanına bırakıldı.

Kusadasinda Annelerini Kaybeden Yavru Domuzlar Vatandaslar Tarafindan Bulundu2

“Yırtıcı hayvanların azalması, domuz popülasyonunun çoğalmasına neden olmuştur”

EKODOSD’un resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada; “Kurt, Çakal, Sırtlan gibi domuzların predatörü olan yırtıcı hayvanların giderek azalması ve 1970’li yıllara kadar bölgemizde görülen Anadolu Parsı gibi nadir türlerin soylarının tükenmesi domuz popülasyonunun da çoğalmasına neden olmuştur. Yaşam alanları daralan ve yiyecek sıkıntısı çeken yaban domuzları, birçok kıyı kentlerinde olduğu gibi, Kuşadası’nda da kentin içinde geceleri mahallelere inerek beslenmeye çalışmaktadır. Ormanlık alanların ve makiliklerin tahrip edilmeden korunması yaban hayatının geleceği açısından çok önemlidir. Eğer bu doğal alanları koruyamazsak kentlerimizde domuzlar başta olmak üzere, birçok yaban hayvanıyla karşılaşacağız” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mersinde yaklasik 8 metre boyunda 800 kilogram agirliginda dev balina baligi olu olarak karaya vurdu5

Mersin’de Dev Balina Ölü Olarak Karaya Vurdu

Her Gun Dostu Sincabi Elleriyle Beslemek Icin Daga Cikiyor

Her Gün Dostunu Elleriyle Beslemek İçin Dağa Çıkıyor