in

Kuş Ölümlerini Engellemek için Rüzgar Santrali Türbin Kanatlarını Boyadılar

Denizli’de merkezi bulunan Bereket Enerji Grubu, rüzgar santrallerinde kuş ölümlerini önlemek amacıyla türbin kanatlarını mor renge boyadı. Bilimsel araştırmalarda kuşların ve böceklerin en az ilgisini çeken renklerin mor ve gri olduğunun tespit edilmesi üzerine Grup, Yalova ve Uşak’taki santrallerdeki 72 türbinin kanatlarını mora boyayarak kuş ve böcek ölümlerinin önüne geçti.

Merkezi Denizli’de bulunan Bereket Enerji Grubu, ilk etapta Uşak’taki rüzgar santrallerinin türbin kanatlarını gri renge boyadı. Ancak bulutlu havalarda uçak ve helikopterlerin görüşünü engellediği ve risk oluşturabileceği düşüncesiyle bu renkten vazgeçildi ve kanatlarda mor renk tercih edildi.

kus olumlerini onlemek icin ruzgar santrali turbin kanatlarini mora boyadilar 2761 dhaphoto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bu uygulamadan sonra 36 türbinde hiçbir kuş ölümüne rastlanmadı. Bunun üzerine, Yalova’daki santrallerde de aynı yönteme başvurularak türbin kanatları mor renge boyandı. Burada da kuş ölümlerinin görülmemesi dikkat çekti.

kus olumlerini onlemek icin ruzgar santrali turbin kanatlarini mora boyadilar 2761 dhaphoto3

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, rüzgar santrallerinin kuş ölümlerine neden olduğu yönündeki iddialara karşı bilimsel araştırma yaparak kuşların, böceklerin ilgisini en az gri ve mor renklerin çektiğini tespit ettiklerini ve türbin kanatlarını mor renge boyadıklarını anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ölen Kuzusunu Otomobilin Üzerinde Taşıdıöç

Ölen Kuzusunu Otomobilin Üzerinde Taşıdı

vartolusadettin

İnsanların Acıması Yokmuşta, Hayvanların Varmış be Baba