in

‘Kuş Beyinli’ Deyip Geçme!

İnsanların hakaret olarak kullandığı ‘kuş beyinli’ sözü bilim insanları tarafından çürütüldü. Charles Üniversitesi’ndeki uzmanların 28 kuş türü üzerinde yaptığı çalışmaya göre ötücü kuşlar ve papağanların beyinlerinde, memelilerinki kadar çok beyin hücresi var.

kuş-beyinli1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) sözlüğüne göre ‘kuş beyinli’ sözcüğünün karşılığında şöyle yazmakta: (sıfat) Akılsız, aptal… Yapılan bilimsel araştırmalar ise insanların kullandığı bu sözcüğün gerçeği yansıtmadığını açığa çıkardı.

The Guardian’da yer alan habere göre, bazı kuşların sayabildiği, alet kullanabildiği, bazılarının da aynada kendisini tanıyabildiği belirtilerek, bilim insanlarının uzun süredir bu kadar küçük beyne sahip olmalarına karşın, kuşların bütün bunları nasıl yapabildiğini merak ettiği vurgulanıyor.

Çek Cumhuriyeti‘ndeki Charles Üniversitesi‘ndeki uzmanların 28 kuş türü üzerinde yaptığı çalışmaya göre ötücü kuşlar ve papağanların beyinlerinde, memelilerinki kadar çok beyin hücresi var. Dar bir alana sıkışmış küçük sinir hücrelerinin kuşlara benzer büyüklükteki beyinlere sahip primatlardan daha çok bilişsel kabiliyet verdiği belirtiliyor.

kuş-beyinli2

Araştırmaya göre örneğin bir papağanın beyni cevizden büyük değil. Ancak zeki davranışlarla bağlantılı beynin ön bölümünde limon büyüklüğünde beyne sahip makak maymunlarından daha çok nöron bulunuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güvercin1

Cep Telefonu Çekmediğinde Eşine Güvercin Yolluyor

melomi1

İklim Değişikliği Memelilerin Neslini Yok Etmeye Başladı