in

Kürkü için Esir Tutulan Vizonlarda Koronavirüs Görüldü

Hollanda’da iki vizon çiftliği, hayvanlarda koronavirüs tespit edilmesi üzerine karantina altına alındı.

Hollanda Tarım Bakanlığı, vizonların nefes güçlüğü de dahil bir takım belirtilen göstermesi ve normalden daha fazla ölümün gerçekleşmesi üzerine iki çiftlikte koronavirüs testi yapıldığını ve testlerin pozitif çıktığı duyuruldu. Çiftliklerde çalışan iki kişide de daha önce koronavirüs tespit edilmişti.

Ülkedeki kürk sektörünün merkezi olan bölge, Covid-19 salgınının da en yoğun yaşandığı yer olarak biliniyor.

Koronavirüs hayvanlardan insanlara bulaşabilir mi?

Hollanda Kamu Sağlığı Enstitüsü çiftliklerin 4 yüz metre yakınındaki alanın tedbir olarak yürüyüş yapan ve bisiklete binenlerin geçişine kapatıldığını duyurdu.

Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalar virüsün çiftlik hayvanları ve evcil hayvanlardan insanlara bulaşma riskinin bulunmadığına işaret ediyor. Ancak yetkililer, havadan ve topraktan alınan numunelerin hayvanlar arasında bulaşma riski de dahil virüsün nasıl yayıldığına ilişkin ipuçları edinmek üzere inceleneceğini duyurdu.

Hollanda’da Covid-19 daha önce evcil hayvanlarda ve bazı hayvanat bahçesi sakinlerinde görülmüştü. Hayvanlarda görülen vakaların hepsi bugüne kadar insanlardan sonra tespit edilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü Covid-19 hastalığına yol açan yeni tip koronavirüsün Çin’deki yarasalardan kaynaklandığını ve başka bir hayvanda mutasyona uğraması sonucu insana bulaştığını açıkladı. Ara taşıyıcı” hayvanın pangolin olduğu tahmin edilse de, henüz bu bilgi kanıtlanabilmiş değil.

Kürk Çiftlikleri Kapatılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pekin hayvan pazarı 1

Çin’de Vahşi Hayvan Satışı ve Tüketimiyle İlgili Yeni Karar!

ahbap sokak hayvanları

Haluk Levent ve AHBAP ekibi, Sokak Hayvanları İçin Yardımlara Devam Ediyor