in ,

Küresel Isınma Yok Etmeye Devam Ediyor; Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti’nde Ne Kuş Var Nede Su!

Kars’ın Arpaçay ilçesindeki Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti tamamen kururken, kuraklıkla birlikte gölde yaşayan kuş türleri de bölgeyi terk etti.

İnsanın sebep olduğu küresel ısınma doğayı ve hayvanları yok etmeye devam ediyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun birinci, Türkiye‘nin ise 13’üncü Ramsar Alanı olan Kuyucuk Gölü tamamen kurudu. Özellikle su kuşlarının yaşama ortamı olan sulak alanların korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanmasını amaçlayan uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan 245 hektarlık Kutyucuk Gölü’nü kuresel ısınmanın etkisinden korunamadı.

Kuslar Susuz Kalan Kuyucuk Golunu Terk Etti

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Ne kuş var Ne de Su”

416 hektarlık Ramsar alanına sahip ve denizden bin 627 metre yükseklikte bulunan Kuyucuk Gölü’nde su kalmadığını ifade eden vatandaşlar, “Kuyucuk Gölü’ne gelip kuşları seyrediyordum. Fakat bugün geldiğimde tamamen kurumuştu. Uzun zamandır gelmiyordum. Ne kuş var, ne su var, hiçbir şey yok. Kuşlar bile terk etmiş” dedi.

Kuslar Susuz Kalan Kuyucuk Golunu Terk Etti 1

40 Bin Göçmen Kuşu Ağırlayan Gölden Kuş Geçmez Oldu

Yaklaşık 230’un üzerinde kuş türünün tespit edildiği göl, her yıl Ekim ayının sonu Kasım ayının ilk haftasında yaklaşık 40 bin göçmen kuşu ağırlıyordu. 1997 yılında 13 metre derinlikte olan gölde 2021 yılının Temmuz ayında bir damla su kalmadı. Kuşların üzerinde uçmadığı göl, artık büyükbaş hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Kuslar Susuz Kalan Kuyucuk Golunu Terk Etti 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yahsihan Belediyesinin Umutlu Pati Koy Projesi Odul Kazandi

Yahşihan Belediyesinin ‘Umutlu Pati Köy’ Projesi Ödül Kazandı

Yasam Hakkina Saygili Vatandas Araba Carpan Evsiz Sokak Hayvanini Kucagina Alip Veteriner Hekime Kostu 1

Iğdır’da Araba Çarpan Yavru Köpeği Kucağına Alıp Veteriner Hekime Koştu