in

‘Kurbanlık’ Hayvanlar Yollarda Kurban Gidiyor

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala büyükşehirlere hayvan nakliyatları başladı, kurban pazarları bir bir kuruldu. Hayvanların nakliyatlarındaki sorumsuzluk ve denetimsizlik, taşınan hayvanların yollarda sıcaktan ve stresten ölmelerine sebep oluyor.

inek2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İstanbul‘da Kuzey çevre otoyolunu kullananlar, Kilyos mevkiinde ölmüş üç büyükbaş hayvanın görüntüsüyle karşılaşıyor. Kurbanlık olarak İstanbul’a getirilen üç büyükbaş hayvanın ölüsünün otoyolun hemen yanıbaşında boylu boyunca yattığı görülüyor. Sevk sırasında havasızlık ya da susuzluktan öldüğü düşünülen kurbanlık hayvanları buraya kimin ya da kimlerin attığı bilinmiyor.

“İki Gündür Yol Kenarındalar”

Ölen ineklerin 2 gündür yol kenarında olduğunu ve şişip kokmaya başladığı söyleyen yol işçisi Kazım Elbir, “Küpelerini de çıkarmışlar ki kimlikleri belli olmasın” diye konuştu.

Çitleri Geçmeleri İmkansız

Hayvanların çevre köylerden otoyol kenarına gelmesi imkansız. Çünkü otoyol boyunca doğal hayatı korumak için yapılmış yüksek çitler bulunuyor. Herhangi bir çarpma emaresi de taşımayan hayvanların kamyon kasasına bağlandıkları ipler de onlar gibi yol kenarına atıldı.

inek1

Anadolu’dan Avrupa’ya ‘Kurbanlık’ Sevkiyatı Serbest BIrakıldı

Önceki yıllarda Anadolu’dan Avrupa’ya geçişleri yasak olan büyükbaş hayvanların sevkine sadece 2 gün önce izin verildiği öğrenildi. 3 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan genelgede, “Trakya’ya Yapılacak Canlı Hayvan Sevkleri, Genelgelerinde belirlenen kriterler çerçevesinde yapılacağı ve Avrupa yakası dahil İstanbul’a 28 Ağustos 2016 Pazar gününden itibaren kurbanlık hayvan sevki yapılabileceği konusunda vatandaşlarımız aydınlatılır” denildi.

Cezası 526 TL

5199 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin (a) bendine göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 526 TL idari para cezası uygulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kuzeykamışcın1

Kuzey Kamışçın Kuşu Türkiye’de İlk Kez Görüntülendi

şahin

Kendisini Görüntüleyen Aileyi Yılanla Trolleyen Şahin