in ,

Kurban Bayramı’nda Kesilmekten Kaçan Boğa, 3 Bin Metre Yükseklikteki Yaylada Bulundu

Erzincan’da, Kurban Bayramı’ndan 1 gün önce mezbahaya götürülürken, Oral Sarıoğlu’nun elinden kaçan boğa, 10 kilometre uzaklıkta ve 3 bin 200 metre rakımdaki yaylada bulundu. Bölgedeki köylülerden birinin sürüsüne karışan boğa, bulunduğu yerden indirilemeyince yaz sonunda sürünün yayla dönüşünün beklenmesine karar verildi

Erzincan‘da, Kurban Bayramı’ndan 1 gün önce mezbahaya götürülürken, Oral Sarıoğlu’nun (55) elinden kaçan boğa, 10 kilometre uzaklıkta ve 3 bin 200 metre rakımdaki yaylada bulundu. Bölgedeki köylülerden birinin sürüsüne karışan boğa, bulunduğu yerden indirilemeyince yaz sonunda sürünün yayla dönüşünün beklenmesine karar verildi.

Kurban Bayramında Kesilmekten Kaçan Boğa 3 Bin Metre Yükseklikteki Yaylada Bulundu öç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Olay, Üzümlü ilçesinde, Kurban Bayramı’ndan 1 gün önce meydana geldi. Oral Sarıoğlu, aile bireyleri ile birlikte 7 bin lira vererek, yaklaşık 200 kilo ağırlığında kurbanlık boğa aldı. Hayvan, akşam saatlerinde, Üzümlü Belediyesi’nin mezbahasına götürülürken, Sarıoğlu’nun elinden bir anda kaçtı. İlçe merkezinde başlayan kovalamaca, evlerin bahçesinde devam etti. Hava karardıktan sonra fenerlerle boğayı arayan Sarıoğlu ve yakınları, tüm çabalara rağmen bulamadı.

Drone ile aranmıştı

Kurbanlık boğasını bulamayan Oral Sarıoğlu, güvenlik güçlerine haber vermesinin ardından bayramın birinci gününde yakınları ile birlikte ilçenin yüksek kesimlerinde yeniden aramaya çıktı. Bu aramalarda, dağlık alanda havadan arama yapılması için drone kiralandı. Bayramın üçüncü gününe kadar devam eden bu arama da sonuç vermedi. Bunun üzerine Sarıoğlu, kaçan kurbanlıktan umudunu kesti ve yeniden kurbanlık aldı.

3 bin 200 metre yükseklikteki yaylada ortaya çıktı

Bayramın ardından bölgedeki tüm köylere ve hayvan yetiştiricilerine haber ulaştıran Oral Sarıoğlu, kaçan boğanın ilçeye yaklaşık 10 kilometre ve 3 bin 200 metre yükseklikteki Sarıkaya köyünün yaylasında, başka çobana ait sürünün arasında olduğu haberini aldı. Sürü sahibi, görüştüğü Sarıoğlu’na, hayvanının kendi ineklerinin arasında olduğunu ve gelip alabileceğini söyledi. Bunun üzerine 2 kişi görevlendiren Sarıoğlu, “2 arkadaş önce araçla ardından 4-5 kilometre yürüyüşün ardından yaylaya ulaşarak gece vakti boğayı indirecekti; ancak tek başına gelmediği için onlar da başarılı olamadılar. Bölge dağlık olmadığı ve yol bulunmadığı için sürü sahibi ile yaptığımız görüşmede orada kalmasında ve kış ayları ile birlikte tüm hayvanların yayla dönüşünde indirmeye karar verdik” dedi.

Sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da bilinen şarkıcı Haluk Levent, daha önce kesilmekten kurtardığı hayvanlara yenisini ekledi. Levent, Erzincan’dan kaçan boğanın da daha önceki kurban dönemlerinde kesilmemek için Rize’den yüzerek kaçtıktan sonra Trabzon’da çıkan dana ‘Ferdinand’ın yanına yerleştirileceğini duyurdu.

Levent Twitter’dan şunları kaydetti: 

Boğa’nın sahibiyle görüştük. Kesmeyecekler. Bir arkadaşım parasını ödeyecek. Dağdan indirilmesini bekliyoruz. Ferdinand’ın çiftliğine göndereceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsanlarıyla Oynayan Sevimli İnekleröç

İnsanlarıyla Oynayan Sevimli İnekler

Greenpeace İzmirde Boş Alana Bırakılan İthal Plastik Atıklar Hakkında Suç Duyurusunda BulunduÖÇ

Greenpeace İzmir’de Boş Alana Bırakılan İthal Plastik Atıklar Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu