in

Kurbağaların Toplu Ölümlerinin Sebebi Bulundu

AKÜ’den bilim insanları, TÜBİTAK destekli araştırma ile Türkiye’de ekosistem açısından önemli 16 kurbağa türünden 6’sının toplu ölümlerine, daha çok güney yarım kürede görülen bir mantar türünün neden olduğunu tespit etti.

kurbaga-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş’in koordinatörlüğünü yaptığı, TÜBİTAK’ın da desteklediği proje kapsamında, Türkiye’de ekosistem açısından önemli 16 kurbağa türünden 6’sında son yıllarda meydana gelen toplu ölümlere bir mantar türünün neden olduğu belirlendi.

Aynı zamanda AKÜ Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü dolan Erişmiş, yaptığı açıklamada, projeye 2013’de iki amfibi patojeni olan ‘Batrachochytrium dendrobatidis’ ve ‘Ranavirus’un Türkiye’deki yaygınlığının ilk kez saptanması amacıyla başladıklarını söyledi.

Erişmiş,  “Besin piramidinin ortasında yer alan kurbağalar, çevresel değişikliklere cevap veren canlılardır. Yani eğer hala derelerde, göllerde, akarsularda bolca kurbağa türü yaşıyorsa ve geceleri sesleri ile sizleri uyutmuyorsa sorun yoktur. Şayet bu sesler azalmaya başlamışsa sorunlar derinleşiyor demektir” diye konuştu.

Türkiye’deki 16 kurbağa türünden, 3’ü endemik olan 6’sının üzerinde araştırma yaptıklarını dile getiren Erişmiş, şunları kaydetti:

“Hastalığa neden olan mantar türlerinden ‘Batrachochytrium dendrobatidis’ ilk kez yerkürenin güneyinde ortaya çıkmış ve birçok amfibi türünün azalmasına neden olmuştur. İklim değişikliğine bağlı olarak yerkürenin kuzey bölgesine yayılışı son yıllarda hızlanmıştır. Bu mantarın tespiti moleküler yöntemlerle yapılmaktadır. İklim değişikliği moleküler yöntemle nasıl ispat edilir denildiğinde, kanıt olarak bu mantarın kuzey yarımkürede hayat bulması gösterilebilir. Mantarın, dünya genelinde yaklaşık 350 amfibi türünün azalmasına veya yok olmasına neden olduğu bilinmektedir. Diğer önemli bir amfibi patojeni ise Ranavirus’tür. Bu virüs tipi balık, kaplumbağa, kertenkele, yılan gibi hayvanları da kolaylıkla enfekte ederek, türler için tehdit oluşturmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Denizli çevresinde tatlı su balıklarındaki toplu ölümlerin bu virüs yüzünden olduğunu da belirledik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

onecıkan 20

ABD’deki Cinayet Davasında Papağanın ‘Tanıklığı’ Kabul Edilecek mi?

yaban1

Çöl Sıcakları Yaban Hayatını da Olumsuz Etkiledi