in

“Kulaklı Orman Baykuşu” Kavgasında Sular Durulmuyor

Yağmur Aşık sokaktan bulduğunu iddia ettiği Kulaklı Orman Baykuşunu veteriner kliniğine götürmüş ancak evde beslenmesi yasak olan baykuşun geri verilmemesi üzerine veteriner hekimi darp etmişti.

Veteriner hekim Dilara Tezel‘in futbolcu Emre Aşık‘ın eşi Yağmur Aşık tarafından darp edilmesi ile ilgili İstanbul Veteriner Hekimler Odası bir basın açıklaması yayımladı.

Geçtiğimiz günlerde Yağmur Aşık sokaktan bulduğunu iddia ettiği Kulaklı Orman Baykuşunu veteriner kliniğine götürmüş ancak evde beslenmesi yasak olan baykuşun geri verilmemesi üzerine veteriner hekimi darp etmişti. Darp görüntülerinin ortaya çıkması ile eleştiri yağmuruna tutulan Aşık, “Kuşu bahçemde buldum, kanadı kırıktı. Veterinere götürdüm. Bana ‘Bunu satın, ender bir tür’ dediler. İyileştirip doğaya salacağımı söyledim. Baykuşu almaya gittiğimde “Orman Bakanlığı’na verdik” dediler. Baktım vermemişler, baykuş içeride. Üzerime yürüdüler. Bakanlığı arayıp şikayet ettim. Kuşu veterinerden aldılar.” açıklamasında bulundu.

nadir-gorulen-kulakli-orman-baykusukavgasinda-sular-durulmuyor

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Darp edilen veteriner hekim Dilara Tezel konuyla ilgili yaptığı ilk açıklama şu şekilde: “Mesleğim icabı yerine getirmem gereken yükümlülükleri yerine getirdiğim için uğradığım psikolojik ve fiziksel saldırıyı izlemekten dahi hicap duyuyorum ama bu mesleği de emeklerimizi de hibe etmeyeceğim ve sonuna kadar her tür yasal süreci takip edeceğim. Her şeyin “parayla” olmadığını ispat edeceğim.”

nadir-gorulen-kulakli-orman-baykusu

Dilara Tezel, Yağmur Aşık’ın bir canlı yayına bağlanıp açıklama yapmasının ardından Aşık’ın iddialarına şöyle yanıt verdi:

Baykuş iddia edildiği gibi kanadı kırık gelmedi. Hayvan bize geldiğinde bakıma ihtiyacı vardı. Hayvan bize geldiği anda Orman Bakanlığı’na haber verildi.Bir veteriner hekimin ‘Bu kuşu 5 bin liraya satarız’ demesi mümkün mü? Olayın bütün ses ve görüntü kayıtları var. Bakanlık durumun takipçisi. Görüntüler Veterinerler Hekim Odası’na sunuldu. Onlar da konu hakkında açıklama yapacak.

Veteriner hekim Dilara Tezel’in aynı zamanda IVHO( İstanbul Veteriner Hekimler Odası) Egzotik Hayvan ve Yaban Hayat Veteriner hekimliği komisyonu üyesi olduğu öğrenildi.

kulakli-orman-beykusu

 İstanbul Veteriner Hekimler Odası’nın basın açıklaması şu şekilde:

Meslektaşımıza ve mesleğimize yapılan saldırıyı kınıyoruz

Özel bir muayenehanede çalışan Egzotik ve Yabani Hayvan Hekimliği Komisyonu üyemiz Dilara TEZEL, muayeneye getirilen Kulaklı orman baykuşu’nun tedavisine başlamış, iki gün süreyle tedaviyi devam ettirmiş, hekim duyarlılığı ve sorumluluğuyla hayvanın yaban hayatına ait olduğunu, bu nedenle Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ilgili birimine teslim edilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Bunun üzerine baykuşun kendisine ait olduğunu iddia eden bir kadın yanındakilerle beraber muayenehaneyi basarak hekimi tehdit ve darp etmiştir.
Mesleğini kanunların emrettiği şekilde yapmaya çalışan meslektaşlarımıza ve mesleğimize yönelik baskı ve şiddet her geçen gün artmaktadır.
Bu şiddet bazen, mesleğimizin hekimlik sanatı olduğunu bilmeyen bir gazetecinin “yüksek ücret alındı” iddiasıyla aklınca “Veteriner” diye hitap ederek aşağılaması,
Bazen, toplum sağlığı duyarlılığıyla tüketime uygun olmayan bir ete “imha” kararı veren Veteriner hekimin satırla kovalanması,
Bazen, kamu görevlisi olarak denetime giden meslektaşımıza fiziksel saldırı,
Bazen, lüks arabasıyla sokak hayvanı diye götürdüğü kedisine yeterince ilgi gösterilmediğini iddia edip “göreceksiniz, sizi afişe edeceğim, gazetelere yazdıracağım” şeklinde tehdit etmesi,
Bazen, yerel yönetimlerde tüm mesaisini sokak hayvanlarına verdikleri halde sözde hayvan severlerin saldırısı, şikayeti ve basiretsiz belediye yöneticilerinin baskısı vb. 
şeklinde her türlü psikolojik, fiziki, ekonomik şiddet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Söz konusu olayda, bir tarafta her türlü riske karşın doğaya ait bir canlıyı yasalara uygun olarak korumaya çalışan bir kadın Veteriner hekim, diğer taraftan mafya jargonuyla tehditler savuran “ göreceksiniz buraya kimleri getireceğim, burayı kapattıracağım” türünden söylemlerde bulunma rahatlığı gösteren “sözde hayvan sever” bir başka kadın olması düşündürücüdür. Ülkemizde özellikle hekimler üzerinde artan şiddet olgusu bizi kaygılandırmaktadır. Bu durum yetkililer tarafından dikkatli izlenmeli, şiddet eğiliminin nedenleri araştırmalı, eğitim başta olmak üzere toplumu şekillendiren tüm politikalar gözden geçirilmelidir.
Mesleğini yaparken hekimliğin doğal refleksiyle, öncelikle doğa ve hayvan refahını koruyan meslektaşımızı kutluyor, meslektaşımız ve mesleğimize yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz. Meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, meslek örgütü olarak daima yanında olacağımızı, hukuksal süreci birlikte takip edeceğimizi bildirmek istiyoruz. Ayrıca ilgili Bakanlığın zaman kaybetmeden yasadışı bu fiile karşı kanunun gerektirdiği cezayı uygulamasını talep ediyoruz. Saygılarımızla kamuoyuna duyururuz.

Konuyla ilgili bir önceki haber için:

Emre Aşık’ın Eşi “Kulaklı Orman Baykuşu” Yüzünden Veterinere Saldırdı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Untitled 1 1

Meksika’nın Katil Modası: Akrepli Manikür

Hayvanseverlerin Baskısı Deve Getirtmek İsteyen Belediye Başkanına Geri Adım Attırdı

Hayvanseverlerin Baskısı Deve Getirtmek İsteyen Belediye Başkanına Geri Adım Attırdı