in

Kulaklı Orman Baykuşu Duyarlı Vatandaş Sayesinde Hayatta Kaldı

Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesine bağlı Osmanköy’de bir vatandaş traktörün altında köpeklerin öldürmeye çalıştığı kulaklı orman baykuşunu son anda kurtararak Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğüne teslim etti.

Olay, Osmanköy köyünde meydana geldi. Ali Öztürk isimli vatandaş tarlaya gitmek için traktöre binmek isterken, sokak köpeklerinin aracın altında bir hayvana havladığını fark etti. Köpeklerin havladığı hayvanın baykuş olduğunu gören Öztürk ardından baykuşu köpeklerin elinden kurtardı. Öztürk sonrasında baykuşu kanadından tutarak evinin balkonuna götürüp hayvana su ve yem verdi. Öztürk, kurtardığı baykuşa su ve yem verdikten sonra göndermek istediğini ancak uçamadığını görünce 112 Acil Çağrı merkezini arayarak yardım istediğini kaydederek, “Baykuşu önce göndermek istedim ama gitmek istemedi olduğu yerde bekliyor ve kendini savunmak istiyordu. Bende bu kuş yırtıcı hayvanlara yem olmaması için doğaya bırakmanın doğru olmayacağını düşündüm. 112’yi aradım sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünden arkadaşlar geldi” diye konuştu.

“Baykuşla arkadaş gibi olduk”


Baykuşla birkaç saat içerisinde arkadaş gibi olduklarını ve bu yüzden ayrılacak olmalarından dolayı mutsuz olduğunu ifade ederek, “Kuşu evimde misafir ettim ve şuan da arkadaş gibi olduk ama maalesef ayrılacağız bu yüzden üzgünüm” dedi.
İhbar üzerine harekete geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ekipleri harekete geçerek bölgeye geldi. Ekipler yaralı olduğu için uçamayan kulaklı orman baykuşunu tedavisi için Öztürk’ten teslim alıp koruma altına aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Santiago Sokaklarinda Dolasan Puma Bir Eve Sigindi

Santiago Sokaklarında Dolaşan Puma Bir Eve Sığındı

50 Yil Sonra Ilk Defa Goruldu

50 Yıl Sonra İlk Defa Görüldü