in

Kükürt Yağmuruna Karşı Uzmanlar Uyardı

IŞİD’in geçtiğimiz hafta Musul’da ateşe verdiği kükürt tesisinden yayılan zehirli gazlar Türkiye’ye ulaştı. Uzmanlar cuma günü için “Yağmur altında kalmayın, hayvanlara dışarıda su içirmeyin” uyarısı yaptı.

kukurt1

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, IŞİD’in geçen hafta ateşe verdiği Musul’un güneyindeki Mişrak kükürt tesisinden yayılan zehirli gazların Türkiye’ye geldiğini gösteren harita yayınladı. Uzmanlar, özellikle Doğu illerinde asit yağmuru şeklinde yağışların olabileceği ve bunun da açık su kaynaklarını ve gölleri asitlendireceği, ağaçlarda, bitkilerde sararmaya neden olabileceği ve dolayısıyla doğal hayatta birçok hayvanın ölümüne ve hastalanmasına neden olabileceği uyarısında bulundu. Hayvancılığın yaygın olduğu Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’daki illerde birçok hayvan yetiştiricisinin de önlem alması gerektiği belirtildi.

kukurt2

Mardin, Şırnak, Hakkari’de Asit Yağmuru Riski

NASA’nın sitesinden yayınlanan habere göre Terra ve Agua uyduları, Mişrak’taki yangını 20 Ekim’de belirledi, kükürt tesisinden yayılan beyaz duman bölgeyi kapladı ve birkaç gün içinde zehirli gazlar rüzgarın da yardımıyla atmosfere yayıldı. NASA’nın 24 Ekim’de yayınladığı haritada, tesisin yanmasının ardından açığa çıkan sülfür dioksitin, Tikrit ve başkent Bağdat’ın dışında Türkiye’nin güneydoğusuna da yayıldığı görülüyor.

kukurt3-oc

“Sudaki canlıları etkileyecek, binaların yüzeyinde aşınmalara neden olacak.”

Olayla ilgili değerlendirmelerde bulunan İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Mikdat Kadıoğlu, bu tür kimyasalların toz ve gaz şeklinde havaya karıştığını, yağmurla karşılaştığında oksijen ve hidrojenle birleşerek sülfürik asit, halk arasındaki adıyla ‘kezzap’ olarak yere indiğini söyledi. Prof. Kadıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Cuma günü rüzgar güneyden kuzeye yani Türkiye’ye doğru esecek. Mardin, Şırnak ve Hakkâri civarında hafif yağış görülecek. Havadaki sülfür dioksitin, diğer adıyla asit yağmurunun Cuma günü bu üç ilde yere inme ihtimali var. Ağaçlarda, bitkilerde sararmaya neden olacak, açık su alanlarını ve gölleri asitlendirecek. Balıkları, sudaki canlıları etkileyecek, binaların yüzeyinde aşınmalara neden olacak”

kukurt4

“Sürekli Avrupa sanayisinin de sülfirik asidine maruz kalıyoruz”

Bu durumun Türkiye’de ilk kez görülmediğine işaret eden Kadıoğlu şöyle devam etti: “Sürekli Avrupa sanayisinin sülfürik asidine maruz kalıyoruz. Katı yakıtların hepsinde kükürt var. Kışın kömür yakıldığında kükürt kokusunu alıyoruz. Termik santraller de asit yağmuruna neden oluyor. Esas problem, Musul civarında yaşayanlar için. Tuvalet, banyo gibi küçük bölümleri sığınağa dönüştürüp kapı ve camları koli bandıyla bantlamalı, dışardan gelen havayı solumamaları gerekiyor”

Prof. Mikdat Kadıoğlu, Cuma günü için bölgedeki vatandaşların dikkatli olması konusunda uyardı ve şunları söyledi:

Yağmur altında kalmayın, dışarı çıkmayın.

Yağmur suyunu kullanmayın. Özellikle ilk yarım saatte yağan bölümünü kullanmayın.

Yağmur suyunu içmeyin, hayvanlara içirmeyin.

Açık havada çalışmayın, spor yapmayın.

Kaynak: Karar.com

Omurgalı Hayvan Nüfusunun Yarısı Yok Oldu

Köpeğiniz ile Otomobil Yolculuğuna Çıkarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?