in

Küçük Bir Köpekle Hayatı Değişen Motorlu Kuryenin Hikayesi

Zeytin ile tanıştıktan sonra hayatına bambaşka bir insan olarak devam eden Murat Özgen’in “Köpekli Kurye“ye dönüşen hikayesi…

Sade bir yaşamı olan motorlu kurye Murat Özgen bir gün bir köpek ile tanışır ve tüm hayatı değişir. Artık Özgen için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Sıkıcı gördüğü işi, yalnızlığı, sade hayatı gitmiş, yerine sevdiği bir iş, daha sosyal ve renkli bir hayat gelmişti. Tüm bunlara sebep olan ise kömür gözlü dünya tatlısı bir köpekti.

Bir köpeği sahiplenmekle bir insanın hayatının ne kadar değişebileceğinin bir örneği olarak Murat Özgen ile can dostu, Zeytin’i konuştuk…

zeytin

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

RÖPORTAJ: Bengü Yılgür FOTOĞRAFLAR: Ceren Başkaya

Zeytin hayatınıza nasıl sızdı? Tanışma hikayenizden bahsedebilir misiniz?

Zeytin bir arkadaşımın köpeğiydi. Arkadaşım, artık köpeğe bakamayacağını söyleyince yardım etmek amacıyla köpeğe ben bakmaya başladım. İlk başlarda Zeytin’le aram çok iyi değildi hatta geri vermeyi bile düşündüm. Tam karar verdiğimde arkadaşımı aradım ve köpeğe bakamadığımı, söz dinlemediğini söyledim. Ancak arkadaşım bana “Zeytin’le konuşursan dinleyip anlar seni” dediğinde ona son bir şans vermeye karar verdim. Zeytinle konuşmaya başladığımda beni dinlemeye, anlamaya başladığını gördüm. Aramızda ilk bağ bu şekilde kuruldu.


Zeytin benim iş arkadaşım, dostum, sırdaşım…


Zeytinle tanıştığınız ilk anda neler hissettiniz?

İlk gördüğümde açıkcası acıma hissi vardı. Sonra alıştıkça hayvan sevgisini anladım. Bir hayvanla beraber yaşamayı, onunla beraber bir ortamı, odayı paylaşmayı öğrendim.

Zeytin’i bir köpek olarak değil, bir arkadaşım olarak görmeye başladım. O artık benim iş arkadaşım, dostum, sırdaşım oldu…

zeytin2

Daha önce bir hayvan sahiplendiniz mi, bir hayvana baktınız mı?

Hayır. Daha önce herhangi bir hayvan sahiplenmedim. Hatta ilk başta bu olaya soğuk bakıyordum. Bir köpeğe evde nasıl bakılır diye düşünüyordum.


 “Bu dünya sadece insanoğluna ait değil…“


Ailenizin hayvanlara karşı tutumu nasıldı?  Aileden gelen bir hayvan sevgisi var mı?

Ailem, hiç hayvan sahiplenmemiş. Hatta bakmamışlar da. Mesela annemden örnek veriyim; bir kedi doğum yaptığında sırf yavruları var diye ona yemek ve su verirdi. Bu sadece kendi de anne olduğu için içgüdüsel olarak yaptığı bir şeydi. Hayvan sevgisi bu değildir!


“Ailem hayvanlara kötü davranmadı ama hiçbir zaman eve de almadı“


Benim şöyle bir şansım var. Tek yaşadığım için kimseye hesap vermek zorunda değilim. Evli olsaydım eşim ne derdi bunu bilemem.  Zeytin’i kabul etmeyebilirdi. Zaten bizim insanımız hayvanları dışarıda, sokakta seviyor.

Bu dünya sadece insanoğluna ait değil. Diğer canlılar da yaşamak zorunda, onların da paylaşması lazım.

Hayvanlar karşılıksız seviyor. Menfaatsiz seviyor…

Zeytin ile beraber işe gitme fikri nasıl oluştu?  Evde bıraktığınızda herhangi bir sorun yaşadınız mı? 

Ben işteyken Zeytin’i evde bıraktığımda herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Beraber işe gitme fikri de aslında tesadüfen oluştu. Bir gün dışarı çıkarken Zeytin’in  tuvaleti gelince onu da götürdüm. O sırada iş için acil bir telefon geldi ve benim Zeytin’i eve bırakacak zamanım yoktu. Müşteriye beraber gittik. Zeytin’i görünce şaşırdılar tabi ama o gün söylediğim  “Zeytin’le beraber çalışıyorum “ esprisinin gerçek olacağını düşünmezdim 🙂

Aslında benim de tuhafıma gitti. Sanki kurye değil de farklı bir insanla konuşuyorlarmış gibi geldi bana.  Ertesi gün de Zeytin’le gittim. İnsanlarda tuhaf bir algı oluyor. Köpek giriyor içeri ardından bir insan geliyor. Kuryeyim diyorum. Köpeğin ne işi var o zaman dediklerinde beraber çalışıyoruz diyorum.  Daha çok dikkat çekiyor. Karşındaki seni bir kurye olarak görmüyor o anda. 50 tane kuryenin içinde farklı oluyor. İnsanlar tarafından çok kötü tepkiler almadım. Bazen istemeyenler oluyor tabi. Sevenler ve sevmeyenler belli oluyor zaten.

zeytin3

Zeytin motora çabuk alıştı mı? O varken motoru daha mı yavaş kullanıyorsunuz?

1 hafta gibi kısa bir sürede alıştı. Zeytin motoru sever ve ona bakar, beni koruduğu gibi   motoru da korur.

Hatta yolda arabalar bizi sıkıştırdıklarında normalde hiç havlamayan köpek arabalara havlıyor. 🙂

İlk başlarda korkuyordum ve yavaş kullanıyordum. Daha sonra şunu fark ettim. Ben hızlandıkça Zeytin daha sıkı duruyor. Motorun hızına göre kendini ayarlıyor. Hıza, yağmura, soğuğa alıştı.  Ayrıca motorda benim komutlarımı dinliyor. Zeytinle giderken oldukça rahatım.

Zeytin’i sahiplenmeden önce hayvanlarla ilişkiniz nasıldı? Sokak hayvanlarının farkında mıydınız?

Hayvanları sadece sokakta severdim. Daha önce oturduğum semtte  sokak köpeklerine yemek ve su veriyordum . Çevremdekilerden çok tepki alıyordum ama yine de kendi bildiğimi yapıyordum.

İnsanlar gerçekten köpek sevmiyorlar. Köpekleri birileri görsün diye aksesuar olarak gezdiriyorlar. Heveslerini aldıktan sonra da atıyorlar. Ben buna karşıyım.

Şu anda aile kurmaya kalksam eşime ilk şartım “köpeğimi benimseyeceksen “ demek olur. Ben bir düzen, yuva kuracağım diye o hayvanı atamam.

zeytin4

Çevrenizdeki insanların Zeytin’e bakış açıları ve davranışları nasıl?

Çevremdekilerin bazıları seviyor, bazıları sevmiyor.

Seven insanların olduğu yerlerde Zeytin’i motordan indirip içeriye beraber giriyoruz. Sevmeyen insanları biliyorum. Onlardan uzak tutuyorum.

Peki Zeytin insanlara nasıl davranıyor?

Zeytin benimle yalnız yaşamaya alıştı. Eve arkadaşlarım geliyor bazen, kalabalık olunca huysuzlaşıyor. İçimizden biri onu severse, kucağına alır oynarsa ortama uyum sağlıyor. Sevmeyen, istemeyen olunca da bana tepki gösteriyor.

Çalıştığım yerde 3-4 tane kurye arkadaşım var. Onları pek sevmiyorum. Zeytin onları gördüğü yerde hırlıyor. Sevdiğim ve sevmediğim insanı hissediyor.

zeytin5

Zeytin sizin için ne anlam ifade ediyor?

Zeytin’e çok alıştım. Onu köpeğim olarak değil her anlamda arkadaşım olarak görüyorum.

Zeytin’in varlığı benim için mükemmel bir şey. Ancak ilk zamanlar bunu hissetmiyordum.

İnsan ilişkilerinde de böyle. Bir insanı dışarıda tanıman başka, aynı evde yaşaman başka.

Dışarıda tamam güzel bir köpek ama evde bazı şeylerden rahatsız olduğunu biliyor olman gerekiyor. Zeytin akıllı ve söz dinleyen bir köpek. O yüzden onunla yaşamak bana zor gelmiyor. Dediklerimi yapmasaydı anlaşabilir miydik bilmiyorum.

Zeytin’in hayatınıza girmesinden sonra iş hayatınızda neler değişti?

Eskiden sıradan bir kuryeyken insanlar artık beni köpekli kurye olarak tanımaya başladılar. İş anlamında beni diğer kuryelerden ayırt edebiliyor. İşler tam olarak düzelmese de en azından insanların gözünde farklı bir kurye olduğumu biliyorum.

zeytin6

Zeytin sizinle her yere geliyor mu?

Her zaman gelmek istiyor ama sadece hava güzel olursa yanıma alıyorum. Çok yağmurlu ve soğuk olduğunda evde bırakıyorum. Hava durumundan ya da herhangi bir nedenden dolayı elimde olmadan bıraksam bile ne olursa olsun Zeytin bensiz durmak istemiyor.

zeytin7

Zeytin’le ilgili hatırladığınız ve  “en” diyebileceğiniz bir hikayeniz var mı?

Bir gün kaza yaptım ve Zeytin’e bakamadığımı düşünerek bir arkadaşıma verdim. Zeytin birkaç gün sonra evden kaçmış ve 2 ay boyunca beni aramış. Aradan 1 ay gibi bir zaman geçmişken ve ben artık Zeytin’den ümidimi kesmişken Aksaray’da çalıştığım yere gelmiş.

1 ay boyunca sokaklarda ne yaptı bilmiyorum ama Zeytin’i gördüğümde çok kötü durumdaydı.  Büyük köpeklerin saldırısına uğramış, aç ve susuz kalıp yorgun düşmüş.

Veterinere götürdüm. 1 gün veteriner kliniğinde kaldı.

Zeytin’in çalıştığım yere geldiğini duyunca çok şaşırdım hatta inanamadım. Ben artık ümidimi kesmişken  bir şekilde beni buldu. Bu üzücü olay aramızdaki bağı kesinleştirdi ve bir daha Zeytin’i bırakmayı asla düşünmedim.

zeytinonn

2 yıl önce Zeytin’i sahiplenmeseydiniz hayvanlar hakkındaki düşünceleriniz bugünkü gibi olabilir miydi?

Kesinlikle olamazdı. Hayvan sevgim vardı ama bu şekilde değildi. Ben hiç hayvan sahiplenmedim  ki her şeyi Zeytin’de öğrendim. Mesela şu anda başka bir köpeğim olsa Zeytin’de tecrübe ettiğim için ona da aynı şekilde davranırım.

Artık dışarıda köpeğe zarar verenleri gördüğümde sinir oluyorum, engel oluyorum ama Zeytin’den önce o bilince sahip değildim. Hayvanların canının yandığını, yanacağını anlayamıyordum.

Bu sevgi dolu röportajımızı Murat Özgen’in şu sözleriyle sonlandırıyoruz:


 “Kimse hayvanları reklam olsun diye sevmesin! Sevdikleri için sevsinler… “


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi osman boşanma

Boşanma Protokolünde Bir Kedi: Osman

How to Groom a Cat with Long Hair2

Kediler Neden Tüy Döker?