in

Kovalamak Yerine Sahiplenen Çocuklar Bir İlke İmza Attı

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan Pamukkale İlkokulu öğrencileri, okul bahçesine gelen yavru köpek ile gerçekleştirdikleri proje ile Türkiye’de bir ilke imza attılar. Projeyi farklı kılan bir sokak köpeğini sahiplenmek elbette değil, ilginç olan bu köpeği bir okulun sahiplenmesi ve bunu projelendirerek Türkiye’ye yayılmasını sağlamaları oldu.

bir-ilke-imza-attilar-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Soğuk kış günlerinden birinde, yavru sokak köpeğinin aç, bakımsız ve ürkek şekilde okulun bahçesine geldiğini gören öğrenciler, ilk günden bu yana kendilerine hayvan sevgisini aşılamaya çalışan öğretmenlerine koşarak haber verdiler. Bu yavrunun karnını doyurdular, ısınsın diye sınıfa aldılar. Onlar ders işlerken o, sıcacık kaloriferin dibinde huzurla uyudu.

Ertesi gün yine geldi, sonraki günde gelmeye devam eden tüy yumağına, zamanla çocuklar da alıştı. Tüylerinin simsiyah olmasından dolayı da ona Karam adını verdikleri kedi,
Pamukkale İlkokulu’ndaki “Hayvan Dostu Okul” projesinin hikayesinin kahramanı oldu.
Hayvan sevgisinin çocukların  zihinsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimlerine sağlayacağı katkıdan yola çıktığını vurgulayan Sınıf Öğretmeni Türkan Ozansoy projeyi tanıtırken, okul idaresinin desteği ve öncülüğünde Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Pamukkale Kaymakamlığı’na sunduklarını ve onay aldıklarını söyledi.

Karam’ın, şu ana kadar hiçbir aşısı aksatılmadı

Sınıf Öğretmeni Türkan Ozansoy, bir sokak köpeği ile çocukların aynı ortamda bulunması çocuklar açısından tehlike arz eder mi sorusunun cevabını şöyle veriyor: “Yapılması gerekenleri yapmazsanız her ortam çocuklar için zararlıdır. Önemli olan riskleri ortadan kaldırmak.  Sosyal medya üzerinden tanıştığımız hayvanseverlerin verdiği destekle veteriner hekim tarafından Karam’ın aşıları yapıldı. Karnesi çıkarıldı ve aşıları karnesine düzenli olarak işlendi. Şu ana kadar hiçbir aşısı aksatılmadı”

Karam’ın giderlerini karşılamak için annelerimizle kermes düzenledik

“Giderek gaddarlaşan, vicdan ve merhamet duygusundan uzak nesiller yetişiyor. Durum böyle olunca da şiddet toplumun geneline yayılıyor. Öğrencilerime her fırsatta hayvan sevgisini aşılamaya çalıştım. Bu nedenle öğrencilerim Karam okula geldiğinde hiç yabancılık çekmedi. Kimisi beslenmesini paylaştı, kimisi harçlığı ile aldığı tostunu” diyen Sınıf Öğretmeni Türkan Ozansoy, “Sonra aileleri ile iletişime geçtim. Toplantılar düzenledim ve bilgilendirme formları hazırladım. Onların duyarlı olmaları işimi kolaylaştıran en büyük etkendi. Örneğin aileler ile birlikte hazırladığımız görevlendirme çizelgesi ile çocukların sorumluluk duygusunun geliştiğini gördük. Aileler çocukları ile birlikte okulun tatil olduğu günlerde Karam’ı kontrole geliyorlar, karnını doyurup gezdiriyorlar. Karam’ın giderlerini karşılamak için annelerimizle kermes düzenledik. Velilerimden ve okul müdürüm Bumedyen Altıntaş’tan aldığım destek olmasaydı herhalde bu işe kalkışamazdık” sözlerini dile getirdi.

Hayvanlara karşı merhamet gösteriyorlar

bir-ilke-imza-attilar-ajanimo-2

Sınıf Öğretmeni Türkan Ozansoy, okulda başlattıkları projenin ardından öğrencilerde hayvanlara karşı merhamet duygusunun daha da fazlalaştığını belirtirken, “İlk başlarda çocuklar Karam’a nasıl davranması gerektiğini bilmiyordu. Okulumuzda Hayvanları Koruma Kulübü kurduk. Veterinerimiz Nurdan Gülbahçe’nin katılımı ile öğrencilerimize hayvan bakımı ve sağlığı ile ilgili bilgiler verildi ve zamanla bu sıkıntılar aşıldı. Şimdi daha sakin bir sınıfım var. Köpek korkusu olanlar bu korkularını yendi. Şimdi Karam’la oynamak için birbirleriyle yarışıyorlar. Okulumuzun bahçesine başka köpekler de geliyor. Çocuklar onlara da sevgiyle yaklaşıyorlar. Artık okuldaki tüm öğrencilerde hayvanlara karşı bir merhamet gözlemliyorum” açıklamasını yaptı.

Sokak hayvanları yuvasız kalmayacak

Başlattıkları projenin yaygınlaşması halinde sokak hayvanlarının yuvasız kalmayacağını belirten Sınıf Öğretmeni Türkan Ozansoy, “Sokaklarda çok zor şartlarda yaşayan binlerce hayvan var. Onlar mahallenin sakinleri aslında. Sokakları onlarla paylaşmak zorundayız. Eğer bu projemiz yaygınlaşırsa, birçok hayvan yuva bulacak. Okullara sahiplendirilen köpekler aynı zamanda okul bahçelerinde bekçilik görevi de yapacak. Sokaklarda eziyet çeken, dövülen, kovulan hayvanlar belki bitmeyecek ama azalacak. Deniz yıldızı hikayesini bilirsiniz” sözlerini dile getirdi.

Projemizin Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz

Sınıf Öğretmeni Türkan Ozansoy, bundan sonraki hedefleri ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Bir sokak köpeğini sahiplenmek elbette çok ilginç değil, ilginç olan bu köpeği bir okulun sahiplenmesi ve bunu projelendirerek tüm Denizli’ye hatta Türkiye’ye yayılmasını amaçlaması. Denizli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüşme girişimlerimiz oldu. Ancak çok ilgilendiklerini söyleyemeyiz. Bize projemizde destek olmalarını istiyoruz. Projemize dahil olup “Hayvan Dostu Okul” olmak isteyen okullara kulübe, veteriner sağlık desteği ve mama sağlamaları konusunda yardım istiyoruz. Hatta belediyemiz Sokak Hayvanları Kliniği ve barınakta dünyaya gelen yavru köpekleri okullara sahiplendirebilir. Lütfen belediyemiz sesimizi duysun, bu küçük yüreklerin emeklerini görsün.”

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mersin ajanimo2

Üniversiteli Hayvanseverler Mersin’de Buluştu

bombalara karsi sofralar ajanimo 1

Taksim’de ‘Sokak Hayvanları Temel Bakım ve İlkyardım Atölyesi’ Düzenlenecek