in

Kötü Kedi Şero Hakkında Merak Edilenler

5 Şubat’ta vizyona giren Kötü Kedi Şerafettin sinema eleştirmenlerinden tam not aldı. Cosmopolitan dergisinden Nilüfer Türkoğlu, Şero’nun fikir babası, çizeri ve yaratıcısı Bülent Üstün’le röportaj yapma fırsatı buldu. “Ah ulan Şero, insan olmasam da kedi olsam daha mı mutlu olurdum!” diye iç geçiren Türkoğlu bakın neler sormuş.

Kötü Kedi Şero Hakkında Merak Edilenler-

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kötü Kedi Şerafettin nihayet sinemalarda. İnsanın yıllarca çizdiği bir karakteri dev ekranda görmek heyecan verici bir duygu olsak gerek. Proje nasıl ortaya çıktı?Gerçekten çok heyecan verici bir şey. Çocukluk hayalleri gerçeğe dönüşünce sarhoşluk verici bir duygu yaratıyor. Kötü kedi Şerafettin’i 1996 yılında L-manyak dergisinde çizmeye başladım, tam bu ay 20 yaşına basıyor. 20 yıl çizdikten sonra bu film Şero’ya devasa bir doğum günü hediyesi gibi oldu. Bu animasyon projesi uzun yıllardır konuşulan ve beklenen bir şeydi zaten. Yıllar önce bu film hakkında ayağa yere basmayan teklifler de almıştım ve Türkiye’de böyle bir projenin gerçekleştirilemeyeceğine kanaat getirmiştim aslında. Taa ki Anima İstanbul’dan yönetmenimiz Mehmet Kurtuluş’un hazırladığı kısa bir Şero teaser’ını izleyene kadar. Kısa Şero denemesini çok beğendim ve el sıkışarak çalışmaya başladık. Çok para yakan bir tarz animasyon. Filmi ortaya çıkarmak için son üç yıldır çalışıyoruz. Nihayetinde Şero kadar güçlü bir film çıktı. Filmi izleyenlerden iltifatlar duymak çok keyifli. Gerçekten dünya standartlarında bir iş çıktı; emeği geçen herkese minnettarım.

Kötü Kedi Şero Hakkında Merak Edilenler-1

Şero’nun ekrana doğru yansıtılıp yansıtılmayacağı konusunda endişeleriniz oldu mu?
Pek endişem olmadı aslında, çünkü beraber çalıştığım yönetmen dostlarım Mehmet Kurtuluş, Ayşe Ünal ve neredeyse filmin tüm ekibi eski bir Şerafettin okuru. Şerafettin’in ruhunu özümsemiş insanlar hepsi. Onlara tekrar Şerafettin’i anlatmak zorunda kalmadım. Herkes karakterin orijinal halinin ve ruhunun ne olduğunu çok iyi bildiği için hep birlikte sayfalardaki Şerafettin’i sinemaya taşımayı becerdik. Zira pek çok izleyiciden uyarlama konusunda tam not aldık. Hatta duyduğum en iyi iltifat, “Bu film dergi sayfaları gibi kokuyor” oldu. Özüne sadık kalarak aktarmayı çok iyi becerdiğimizi düşünüyorum.

Dublaj kadrosu epey renkli! Uğur Yücel, Demet Evgar gibi isimler var. Sizce cuk oturmuş mu? Aklınızda başka isimler var mıydı?
Evet seslendirme mükemmel oldu. Yıllarca Şero çizgi romanlarını çizerken kulağımda tınlayan sesleri en başlardaki buluşmalarımızda yönetmenlerimize canlandırmıştım. Seslerin peşine düşüldü ve tam da uygun sesler bulundu. Usta oyuncular sadece sesleriyle değil, oyunculuklarıyla da karakterlere can verdi. Gelen olumlu dönüşlerden okurların da kafalarındaki sesi yakalayabildiğimizi düşünüyorum.

Şero’nun en çok karşılaştırıldığı çizgi kediler Gafield ve Heathcliff’in filmleri de epey ses getirmişti. Hele ki Garfield! Devam filmleriyle de meşhurdur bilirsiniz. Şero’nun da devamı gelir mi dersiniz?
Tabii ki Şero’nun devam filmi gelecek. “Kıyaslamak” basit bi zihin refleksi gibi. Kötü Kedi Şerafettin şahsi, öz yaşam öykümden izler taşıyan ve çocukluğuma uzanan bir hikayelendirme. Sektörel bir ürün değil, o yüzden bu tür kıyaslamalara otobiyografim tarafından bakınca benim için idrakı güç ve yüzeysel kalıyor.

Kötü Kedi Şero Hakkında Merak Edilenler-2

‘Kötü Kedi’nizin arsız tavırları, haytalığı ve küfürbazlığı filme +13 sansürü getirdi. Karakterden ödün vermek istemediniz, değil mi?
Bir karakter, davranış özellikleri ve tarzdan oluşur. Şero karakterinin en önemli davranış özellikleri sayılan serseriliği, küfürbazlığından ödün verilemezdi tabii ki. Yapım aşamasında, Şerafettin’le yeni tanışacak olan izleyiciden çok, yıllardır okuyan okurlarını memnun etmek daha öncelikliydi. Şerafettin’i Şerafettin yapan her şey filmde var.

Şerafettin’de kişiliğinizin yansımaları var mı? Yoksa o kedi siz misiniz?
Arkadaşlarım Şerafettin’in ben olduğunu söylerler ama ben o kadar coşkun olmasam da özyaşam öyküm de Şerafettin’e benzer anılar bolcadır. Kriminal dozu yüksek bir mahallede büyüdüm, o mahallede Şerafettin gibi abilere sık rastlanırdı ve Şero gibi takılmak zorunda kalırdınız oralarda. Biraz o mahallenin (Sarıgöl) kişiliğimi şekillendiren kısımlarında Şerafettin’lik olabilir. Bendeki olası Şerafettin’lik halini, sanat, müzik, dans, çizgi roman yaparak dengeledim. Negatif enerimi çizgiye ve üretime aktararak bir denge yakaladım.

Kötü Kedi Şero Hakkında Merak Edilenler-4

Yine kediniz var mı?
Evet abla kardeş iki tane kedim var. henüz çok gençler ve çok zıpırlar. Evin içinde koşturup duruyorlar, çok eğleniyoruz beraber. Hayatımda hiç kedisiz bir dönem geçirmedim, onlarsız olmaz.

Cihangirli Şero gibi Bülent Üstün de Cihangirli mi? İstanbul’dan gitmek, Bir Ege kasabasına taşınıp orada çizmek gibi hayalleriniz var mı sizin de?
Evet, özellikle Kazancı yokuşunu çok severim, ben de Şero gibi semt organizmasıyım, semt dışına çıkmaya üşenen biri olarak kent dışına çıkmak iyice uzak bi fikir. Şero’nun babası Tonguç tipik Cihangir entellerinden olduğu için Ege kasabası klişesi onda da var. Tonguç’la beraber gittikleri Bodrum Gümüşlük’te geçen maceraları var. Ben de az da olsa arada tatil için giderim ama asla yerleşmek gibi bir düşüncem olmadı. Ben kent severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

limon ajanimo

Şanslı mı Doğulur? Şanslı mı Olunur?

Tavşanlıda Hayvan Hakları Kaplumbağa Hızında 1

Tavşanlı’da Hayvan Hakları Kaplumbağa Hızında