in ,

Koruma Altındaki Saz Kedisi, 4 Aylık Tedavinin Ardından Doğaya Bırakıldı

Adana’nın Karataş ilçesinde, 15 Mart günü yaralı halde bulunan saz kedisi, 4 ay süren tedavisin in ardından doğal yaşam alanına geri bırakıldı.

İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi, 15 Mart’ta Karataş ilçesinde yol kenarında bitkin ve yaralı bir saz kedisi buldu. Ekipler, koruma altındaki türlerden olan saz kedisini, Adana Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevine götürdü. Vali Süleyman Elban’ın talimatıyla tedaviye alındı. Saz kedisi, tedavisi yapıldıktan sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar Adana Şube Müdürlüğü tarafından rehabilitasyon süresince titizlikle takip edildi. Saz kedisi, Tedavi ve rehabilitasyon sürecini tamamlayan saz kedisi, Adana Valisi Süleyman Elban, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Taşkın Keleş, Karataş Kaymakamı Fatih Ayaz, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefi Vahap Avcı‘nın da katılımıyla doğal yaşam alanına bırakıldı.

Yarali Bulunan Saz Kedisi Tedavi Edildikten Sonra Dogal Yasamina Birakildi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Saz Kedisinin Neslinin Devamı İçin Sıkı Koruma Çalışması

Adana Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda saz kedisiyle ilgili izleme çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türün doğal ortamında neslinin devamlılığını sağlamak amacıyla 2013 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce onaylanan Tür Eylem Planı ile saz kedisi Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda fotokapanla izleme çalışmaları sonucunda 71 birey olduğu tespit edilmiştir. 2019-2020 yılları arasında yapılan fotokapanla izleme çalışmalarında ise yaklaşık 100 birey olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca türün yayılış alanının geniş bir alana yayıldığı 2019 Ekim ayında başka bir bölgeye yerleştirilen fotokapanlar 2020 Mayıs ayına kadar alanda aktif çalışmıştır. Görüntülerin incelenmesi neticesinde 3 yeni saz kedisi tespiti yapılmıştır. Özellikle saz kedisinin diğer türlerle olan ilişkisini tespit etmek amacıyla 9 Haziran 2020’de farklı bir alandaki bölgeye 8 adet fotokapan kurularak 2020 Ekim ayında alandan alınan fotokapan görüntülerinde saz kedilerinin çakallarla rekabet içinde olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca Tür Koruma Eylem Planı çalışmalarıyla saz kedisinin neslinin devamı için alanda sıkı bir koruma çalışması yürütülmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kopegin Yuttugu Corap Endoskopiyle Cikartildi 1 ajanimo

Köpeğin Yuttuğu Çorap Endoskopiyle Çıkartıldı

Balkona Siginan Kanadi Kirik Guvercine Sefkat Eli

14 Yaşındaki Ardahanlı Gençten, Balkonuna Sığınan Güvercine Şefkat Eli