in

Koronavirüsün Bize Öğrettikleri

Koranavirüs can almaya devam ediyor. Peki bu hastalık nasıl ortaya çıktı. Bu hastalıktan hangi dersi çıkarmamız gerekiyor.

Çin‘in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs (corona virüsü), Antarktika hariç tüm kıtalara ve 170’ten fazla ülkeye yayıldı.

11 Mart’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü ve virüs şüphesi olan bir kişinin test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. İki gün sonra bu sayı beşe yükseldi, 18 Mart itibarıyla da Türkiye’de iki kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini ve 191 vakanın bulunduğu duyuruldu.

Koronavirüsün Bize Öğrettikler 4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü de koronavirüsü “pandemi” (salgın) olarak sınıflandırdı. 19 Mart Perşembe günü itibarıyla dünya çapında koronavirüs görülenlerin sayısı 218 bini aştı, virüs sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 900’ün üzerinde

Tüm kötü gelişmeler yaşanırken iyi gelişmlere de tanıklık ettik. Böyle ölümcül bir salgında iyi bir gelişme ne olabillir ki diye bilirsiniz. Bu iyi gelişmeler hayvanlar ve doğa için..

Koronavirüsün Bize Öğrettikler 2
Çin’de bir canlı hayvan pazarı

Örneğin; İtalya’da sokakların insanlardan arındırılmasıyla birlikte Venedik kanalları berraklaştı. Uzun yıllar sonra ilk kez balıklar yavrularıyla birlikte kanalda görüldü. Kuğular da kanala geri döndüler. Cagliari bölgesinde de feribotların çalışmaması nedeniyle yunuslar kıyıyaya kadar geldi. Hava kirliliği çok yüksek olan Çin’de salgın sonrası hava kirliliği azaldı

Koronavirüsün Bize Öğrettikler 3

Peki bu virüs nasıl ortaya çıktı?

Çin’in bir bölgesinde bir yarasa gökyüzünde süzülüyor ve geçtiği ormanlardan birine dışkısıyla koronavirüsün izini bırakıyor. Ormandaki yaban hayvanlarından biri, muhtemelen yaprakların arasında böcek arayan bir pangolin (karıncayiyen), bu dışkıya ulaşıyor ve enfeksiyonu kapıyor.

Yeni virüs de vahşi yaşam döngüsüne girmiş oluyor. Enfeksiyonu kapan hayvanlardan biri, bir kişi tarafından avlanınca da, hastalık bu kişiye bulaşıyor. Ve virüs yaban hayvanlarının satıldığı pazardaki işçilere bulaşıyor. Küresel boyutlara ulaşacak salgın da böylece doğmuş oluyor. Tıpkı diğer salgın hastalıklar gibi.

Koronavirüsün Bize Öğrettikler 5

Koronavirüs Bize Ne Öğretmeli?

HİV maymunlardan, Sars Misk kedilerinden, Mersin yarasa ve develerden insanlara bulaştığı düşünülüyor. Yani insanoğlu doğal hayat ile arasına çekemediği çizginin bedelini ödüyor. Hava kirlilği, küresel ısınma, hayvanlara yönelik şiddet karşımıza salgın olarak geri dönüyor. Doğal hayatlarında özgürce yaşaması gereken hayvanlar şehirlerimizde hayvan hapishanelerinden hapsediliyor, yaşam alanlarında avlanılıp hayvan pazarlarına oradan sofralarımıza geliyorlar. Böylece insanoğlu salgın hastalığı kendi elleri ile kabul ediyor. Koronavirüsün kaynaklarından biri olarak düşünülen pangolinler dünyada en çok kaçakçılığı yapılan hayvan.  Çin tıbbında, aşırı sinirlilik, histerik ağlamalar, felç ve emzirme sorunu gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor.

Koronavirüsün Bize Öğrettikler 1
Balık pazarında satılmayı bekleyen bir pangolin

Peki bu tarz hayvan kaynaklı salgınları önlemek için ne yapmalıyız?

  • En önemlisi her hayvanın kendi yaşam alanında yaşaması. Hiçbir hayvan yaşam alanından koparılmamalı.
  • Doğal ortamında yaşaması gereken hayvanlar (örn; papağan, iguana) evlerimizde ya da hayvanat bahçesi altında hapisanelerde tutsak edilmemeli.
  • Haybanları tabaklarımızdan uzaklaştırmalıyız. Vegan beslenme hem etik açıdan hem de bu tür hayvan kaynaklı hastalıkların(örneğin; kuş gribi) insanlara bulaşmaması açısından çok önemli.
  • Hayvanların yaşam alanaları olan ormanların tahrip edilmemesi.
  • Yunuslar park adı altında havuzlar da değil, filler eğlenece adı altında işkence gördüğü sirklerde değil doğal yaşam ortamlarında olmalı.

Binlerce Kişinin Ölümüne Neden Olan Korona Salgınının Kaynağı Ne?

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

52 Senedir Aynı Apartmana Konan Leylekler Bu Sene Kar Sürprizi ile Karşılaştı1

52 Senedir Aynı Apartmana Konan Leylekler Bu Sene Kar Sürprizi ile Karşılaştı

güler yücel

Resimlerinde ve Gönlünde Tüm Hayvanlara Yer Veren Güler Yücel Hayatını Kaybetti