in

“Koronavirüsü Yenmek İçin Veteriner Hekimlerden Yardım Almalıyız!”

Katıldığı bir televizyon programında koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, aşının bulunması için bu alanda en tecrübeli olan veteriner herkimlerden yardım alınması gerektiğini söyledi.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve oradan bütün dünyaya yayılarak herkesi etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili olarak aşı çalışmaları her ülkede devam ediyor.

Hayvanlarda görülen, viral ve zoonoz bir hastalık olan koronavirüs aşısını bulmak için bazı ülkelerin bilim kurulunda bu alanda geçişten gelen deneyime sahip veteriner hekimler de bulunduğu biliniyor.

EN BÜYÜK ÖRNEK ÇİN

Bunun en büyük örneği de hastalığın en ilk çıktığı yer olan ve şu anda hastalığın yayılmasının önüne geçtiklerini açıklayan Çin’deki Hastalık Korunma ve Kontrol Merkezi Direktörü Veteriner Hekim George Gao.

Türkiye’deki bilim kurulunda ise şu an itibari ile veteriner bulunmuyor.

A Haber canlı yayınına bağlanarak koronavirüs salgınıyla ilgili olarak açıklamalar yapan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu “Hastalığın seyri izlendiğinde başlangıç noktasında veterinerler var. Bu tür virüslerle ilgili tecrübeli olan veterinerlerimizden yardım almalıyız.” Dedi.

İşte Saraçoğlu’nun yaptığı o açıklama:

Ben bir Türk hekimi değilim, ben bir kimyacıyım. Kimyasını bilmediğiniz hiçbir şeyi ne önerebilirsiniz ne de kullanabilirsiniz. Tabii ki çok güçlü, iyi bilim adamlarımız var tıpta ancak bir kimyacı olarak ben âcizane şunu söylemek isterim, bu gerek aşı gerekse de ilaç konusu malum bu çok kolay geliştirilebilen bir şey değil, uzun zaman alıyor.

“KORONAVİRÜSÜ VETERİNERLERİMİZ ÇOK İYİ BİRLİR. ONLARDAN YARDIM ALABİLİRİZ”

Bizim hızlı bir şekilde hareket etmemiz lazım. Hatırlayacak olursanız son programımızda demiştim ki; ”Bu koronavirüsler bunlar zoonoztur” yani hayvanlardan insanlara geçmiş dolayısıyla bunların başlangıç noktasında veterinerlerimiz var. 27.000 veteriner var bugün Türkiye’de ve bu koronavirüslerle ilgili olarak tecrübeleri çok fazla. Siz ne kadar bilgili olursanız olunuz, araştırmacı olmak çok farklı bir özellik ister. Dolayısıyla biz bu insanlardan istifade edebiliriz. Koronavirüsü veterinerlerimiz çok iyi bilirler.

“ANTİKORLARDAN ELDE EDİLECEK SERUMLARLA BİRÇOK HASTA KURTARILABİLİR!”

Bir hekime gittiğinizde eğer hekim size diyorsa ‘ya sizde bir soğuk algınlığı var, bu nezledir’ diyorsa bilin ki bu koronavirüstür. Ve bu da koronavirüs NL63 genotipidir. Şunu söylemeye çalışıyorum, koronavirüse biz yabancı değiliz ancak bu Kovid-19 gerçekten çok zorlu bir virüs ve bütün dünyayı da imtihan ediyor. Şunu söylemeye çalışıyorum hızlı bir şekilde ne yapabiliriz? Benim acizane önerim, bugün koronavirüse karşı antikor geliştirmiş ve şifa bulmuş insanlar var. Dolayısıyla bunların antikorlarını alıp, hızlı bir şekilde bunları izole edip akut durumunda olan veya yoğun bakımda olan hastalara verilebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şarkıcı Kutsi Sokak hayvanlarına mama

Ünlü şarkıcı zor günlerde sokak hayvanlarını unutamadı!

ahmet atalık adalardaki atlar sahiplendilecek mi

İBB’den atların sahiplendirilmesiyle ilgili iddialara yanıt