in

Koronavirüs Sıçanları Saldırganlaştırıyor

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle, restoranlar kapandı ve insanlar evlerinde kalmaya zorlandı. Bu durum hayatın birçok alanını etkiledi. Bunlardan biri de sıçanların yeni yiyecek kaynakları aramak ve davranış biçimlerini değiştirmek zorunda kalmaları.

Geçen hafta ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) yayımladığı uyarıda, yiyecek arayan kemirgenlerin “alışılmadık ve saldırgan” davranışlar sergileyebileceği belirtildi. Uyarıda, özellikle yoğun ticari bölgelerde restoranların kapatılmasının kemirgenlerin bulabileceği yiyecek miktarını azalttığı vurgulandı ve “Kemirgenler bu işletmelerin ürettiği yiyecek ve atıklara bağımlı” denildi.Koronavirüs Sıçanları Saldırganlaştırıyor 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

BBC Türkçe’nin haberine göre yeni yiyecek kaynakları arayan aç memelilerin dünya genelindeki faaliyetleri ve görünürlükleri çoğaldı. Örneğin ABD’nin New Orleans kentindeki Fransız Mahallesi bir zamanlar jazz kulüplerine, barlara, restoranlara giden binlerce ziyaretçiyle doluydu.

Ama birkaç hafta içinde, turistik bölgedeki tüm eğlence mekanları, koronavirüs yüzünden kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Ve sıçanlar, Washington ve New York gibi diğer kentlerde görüldüğü gibi, saklandıkları yerlerden çıktılar. Önde gelen Amerikalı kemirgen uzmanlarından Robert Corrigan, sıçanların saldırgan davranışlarının insanlara karşı olmadığını, yiyecek bulabilecekleri yeni alanlar ararken birbirlerine yöneldiklerini söyledi. Corrigan BBC’ye yaptığı açıklamada, “Ama bu insanlara saldırmayacakları ya da ısırmayacakları anlamına da gelmiyor” dedi.

Koronavirüsün yayılması nedeniyle, dünya nüfusunun en az üçte biri son aylarda davranışlarını değiştirdi. Çeşitli ülkelerde, karantinalar sıçanların yiyecek bulmak için bağımlı olduğu çöp miktarını azalttı. Bu durum sıçanların da kendilerini adapte etmesini beraberinde getirdi.

İngiltere Ulusal Haşere Kontrol Teknisyenleri Birliği geçen ay “okulların, barların, restoranların, otellerin, turistik mekanların ve diğer kamusal alanların kapanmasının, istenmeyen sonuçları olacak” uyarısında bulundu.

Koronavirüs Sıçanları Saldırganlaştırıyor 1

Kuruluş, ortalıkta yiyecek olmazsa, fare ve sıçanların boş binalarda üreyebileceğini ve gerekliliğin getirdiği cesaretle, yiyecek bulmak için dışarı çıkabileceklerini söyledi. Sıçanlar, çaresiz kaldıklarında diğer sıçanlara, hatta kendi kolonilerindeki sıçanlara saldırabiliyorlar.

Robert Corrigan, “Aç bir sıçan diğer sıçanlara karşı çok saldırgan olur” derken, farelerin kolayca yiyecek bulabildikleri yerlerde yiyeceklerin kaybolması nedeniyle, aşırı açlık sonucu, uzmanların bu saldırıların ve hatta yamyamlığın kanıtlarını gördüğünü anlattı. Corrigan, “Saldırıyorlar, öldürüyorlar ve birbirlerini yiyorlar” dedi.

Robert Corrigan ayrıca, aç sıçanların çok uzağa gidebileceklerini ve soluğu daha önce sıçan olmayan mahallelerde de alabileceğini vurguluyor. Corrigan, bu kemirgenlerin “zorlu memeliler” olduğunu ve yiyecek kaynaklarını çok iyi tespit ettiklerini ve güçlü dişleriyle kapı, plastik ve ağ gibi engelleri aşabildiklerini söylüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hareket Halindeki Otomobilden Kedi Sesi Gelince Soluğu İtfaiyede Aldı öç

Hareket Halindeki Otomobilden Kedi Sesi Gelince Soluğu İtfaiyede Aldı

GKRY Köpek Balığı Kıyıda Görüntülendi öç

GKRY’de Köpek Balığı Kıyıda Görüntülendi