in

Koronavirüs Aşısı ile İlgili Korkutan Açıklama: “Yarım Milyon Köpek Balığı Öldürülebilir”

ABD’de faaliyet gösteren ve köpek balıklarının neslini korumak için kurulan ‘Shark Allies’ sivil toplum örgütü koronavirüs aşısı için yarım milyon köpek balığının katledilebileceğini açıkladı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını için birçok ülke aşı çalışması için çaba sarfediyor. ABD’de faaliyet gösteren ve köpek balıklarının neslini korumak için kurulan ‘Shark Allies’ sivil toplum örgütü koronavirüs aşısı çalışmalarında yarım milyon köpek balığının katledilebileceğini açıkladı. Sivil toplum kuruluşu,  köpek balıklarının karaciğerinden yapılan “Squalene” adlı doğal yağın yardımcı etken madde olarak koronavirüs aşılarında kullandığını belirtti.

KORONAVİRÜS AŞISI İÇİN ETKEN MADDE KÖPEKBALIĞINDA

Shark Allies yöneticisi Stefanie Brendl yaptığı açıklamada, köpek balıklarının karaciğerinde bulunan ve mevcut grip aşıları da dahil olmak üzere birçok ilacın yapımında kullanılan doğal yağ “Squalene” için yüzbinlerce köpek balığının katledilebileceğini vurguladı. Yağın bileşenindeki güçlü yağlar aşıdaki bağışıklık etkisini arttırdığını ifade eden Brendl, mevcut bazı koronavirüs aşısı adaylarında bu yağın kullanıldığını ifade etti.

YARIM MİLYON KÖPEKBALIĞI KATLEDİLEBİLİR

3 bin köpek balığından yaklaşık bir ton squalene maddesi elde ediliyor. Bir kişinin koronavirüse karşı bağışıklık kazanması için iki doz aşıya ihtiyacı olduğu dikkate alınırsa, her dozun 9.75 mg skualen içermesi gerekiyor. Dünya nüfusun 7.5 milyar olduğu göz önüne alınırsa, gerekli squalene maddesini elde etmek için yarım milyondan fazla köpek balığının katledilmesi anlamına geliyor.  Stefanie Brendl, “Aşı çalışmalarını yavaşlatmak veya engellemek niyetinde değiliz. Ancak, köpek balıkları bu sebeple verimli bir tedarik zinciri değil” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ormanda Perisan Halde Bulunan Kopegin Umut Veren Degisimi

Ormanda Perişan Halde Bulunan Köpeğin Umut Veren Değişimi

Sokak Ortasinda Bir Kopegi Vurdular

Sokak Ortasında Bir Köpeği Vurdular!