in

Köpeklerinizi Bu Yiyeceklerden Uzak Tutun

Masanızdan vereceğiniz bir ödülün, köpeğinize zarar verebileceğini düşündünüz mü? Örneğin, soslu bir cips köpeğinize ciddi problemler yaşatabileceğini biliyor musunuz? Aslına bakarsanız köpeğinizin yememesi gereken o kadar çok yiyecek var ki. Bu sadece kilo yüzünden değil, bazı yiyecekler tamamiyle tehlikeli ve ölümcül sonuçlar doğurabilecek nitelikte.

Köpeklerinize yedirdiğiniz bu yiyeceklerden bazılarını duyunca, çok şaşıracaksınız.

1.Avakado

2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeğinize vermemeniz gereken meyvelerden biri olan, avakadonun içinde var olan persin maddesi, insanlar için zararsız, ancak köpekler için yüksek derecede tehlikeli bir zehir içerir.

2. Alkol

3

İnsanlarda olduğu gibi alkol, köpeklerde de karaciğere ve beyine zarar verir. Ama köpeklerde miktar çok az da olsa, etkileri ölüme bile varabilecek sonuçlar doğurur.

3. Sarımsak ve soğan

4

Sarımsak ve soğan bir köpeğin kırmızı kan hücrelerini yok eder ve köpeklerde anemiye sebep olur.

4. Kahve, çay ve diğer kafeinler

5

Yüksek dozda kafein ölümcül olabilir ve panzehiri yoktur.

5. Üzüm ve kuru üzüm

6

Üzüm ve kuru üzümün neden olduğu bilinmese de, böbrekleri iflas ettirebilecek etkisi kanıtlandı. Çok küçük bir miktar bile olsa, köpeğinize asla üzüm yedirmeyin.

6. Süt ve süt ürünleri

7

Sıcak bir günde, köpeğinizle dondurma paylaşmak kulağa iyi gelebilir. Unutmayın ki, tüm süt ve süt ürünleri ishal ve başka hazım problemleri yaratır.

7. Şeker ve sakız

8

Şeker, sakız, diş macunu ve diyet gıdalar xylitol içerir. Bu da köpeğinizin daha fazla insülin salgılanmasına yol açar. Fazla insülin kan şekeri düşmesi ve karaciğer iflasına sebep olabilir.

8. Çikolata

9

Bir çok insan, çikolatanın köpeklere zararlı olduğunu bilir. Bunun sebebi; içeriğindeki theo ve bromine maddelerinin köpekler için zehirli etkisidir. Kaptan birazcık yalamak bile bir köpeğin kusmasına, ishal olmasına ve ya aşırı derecede susamasına yol açar. Ayırca çikolatanın, kalp ritmini bozucu etkisi vardır.

9. Yemekten arta kalan yağ parçaları ve kemikler

10

Artık yağ parçaları, pankreas yangısına (pancreatitise) sebep olabilir. Bir köpeğe kemik vermek çok doğal gibi gözükse de, ufacık bir batma boğulmasına yol açabilir. Kemik verirken dikkatli olunmasında fayda var.

10. Hurma, şeftali ve erik

11

Bu meyvelerdeki problem, çekirdekleridir. Bu meyveler köpeğinizin küçük bağırsaklarında problem yaratır.

11. Çiğ yumurta

12

Bunun sebebi salmonella bakterisi yüzünden gıda zehirlenmesi olabilmesidir.

12. Tuz

13

Cips ve benzeri tuzlu yiyecekleri, köpeğinizle paylaşmanız pek iyi fikir değil. Çünkü, tuz sodyum zehirlenmesine varan ciddi sıkıntılar doğurabilir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güneş ve ziya

Neden ‘Pet Shop’ Olayına Sıcak Bakılmıyor?

revizee

Kedi – Köpek Maması Yarışma Kuralları