in

Köpeklerde Güneş Yanığı Ve Yol Açabileceği Ciddi Sorunlar

Güneşin yalnızca insanları yaktığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira köpekler de güneş yanığı olabiliyor ve güneş yanığı nedeniyle ciddi sorunlar yaşayabiliyor.

Artık yaz geldi diyebiliriz ve birçoğumuz güneşlenme keyfini yaşamaya başladık bile. Ancak güneşlenmekte aşırıya kaçmak hepimizin bildiği gibi çeşitli sorunlara yol açabiliyor ve güneş yanıkları da bu sorunların ilk sırasında yer alıyor, üstelik güneş yanıkları sadece bizleri değil köpek dostlarımızı da etkiliyor. Köpeklerde güneş yanığı sanılandan daha ciddi bir sorun ve beraberinde başka sorunları da getirebiliyor.

İşte köpeklerde güneş yanığı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları.

Açık renkli köpekler güneş yanığına daha yatkın

Güneş yanığı daha çok açık renkli, özellikle de beyaz köpeklerde görülüyor. Hele de köpek hem açık renkli hem de kısa tüylü ise; örneğin bir Dogo Argentino ise güneşten çok daha fazla etkileniyor. Bu nedenle özellikle de beyaz ya da açık renkli, kısa tüylü köpeklerin güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde uzun süre güneş altında kalmalarını engellemek gerekiyor.

well-15-hillhouse-sunburn-image-01-610x428

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tüysüz noktalar güneş yanığına daha hassastır

Köpeklerde güneş yanığı özellikle burun, kulaklar, ağız çevresi gibi tüysüz ya da az tüylü bölgelerde görülür. Uzun süre güneş altında kalan köpeklerin bu bölgelerindeki kızarıklığı fark etmek zor değildir.

sunburned-dog

Tıraş ettirmek köpekleri güneş ışınlarına karşı korumasız bırakır

Havaların ısınması ile birlikte birçok köpek sahibi tüylerinin köpeklerini terleteceği düşüncesi ile tıraş ettirme yoluna gidiyor. Oysaki bu görüş kesinlikle doğruyu yansıtmıyor, zira tüyleri köpekleri terletmiyor aksine sıcaktan ve güneşin olumsuz etkilerinden koruyor. Tüyleri tıraş edilen köpekler sıcaktan korunamadıkları gibi güneş ışınları da direkt olarak ciltlerini etkiliyor ve bu da beraberinde güneş yanığı oluşma riskinin yükselmesini getiriyor.

dog-in-sunglasses

Güneş yanıkları cilt kanserine zemin hazırlıyor

Köpeklerde birçok farklı kanser türü görülüyor ve cilt kanseri de bunlardan biri. Üstelik cilt kanseri köpeklerde en sık görülen kanser türleri arasında yer alıyor ve bugün artık bilimsel ve tıbbi olarak aynı insanlarda olduğu gibi köpeklerde cilt kanseri ile güneş ışınlarının direkt ilişkisi olduğu biliniyor. Bu da köpeklerde güneş yanığı oluşmasına neden olacak kadar yoğun güneş ışınlarına maruz kalmanın cilt kanserine zemin hazırladığı anlamına geliyor.

sunburned-dog-1

Köpeğinizi güneş yanıklarından korumalısınız

Yaz boyunca köpeğinizi güneş yanıklarından korumalısınız. Bunun için öncelikle köpeğinizi tıraş ettirmekten uzak durmalı, köpeğinizi güneşten korunabileceği bir yer bulunmayan ortamlarda bırakmamalı, köpeğinizle birlikte gideceğiniz her yerde güneşten korunabileceği gölgelik bir alan bulunduğundan emin olmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Untitled design 1030x541 758x426

Arı Sokması Köpekleri Öldürür Mü?

mosquitoes bite pets 758x426

Sivrisineklerden Köpeklere Bulaşan Hastalıklar