in

Köpeklerin Sesi Neden Kısılır?

Köpeğinizin sesi kısıldıysa bu basit bir sorundan kaynaklanabileceği gibi çok daha ciddi hatta ölümcül sorunlara işaret edebilir.

Köpeklerde sık karşılaşılan sorunlardan biri olan ses kısılması genellikle hafife alınır, zira köpek sahipleri ses kısılmasının altında son derece ciddi sağlık sorunları yatma olasılığı bulunduğundan haberdar değillerdir. Oysaki köpeklerde ses kısılması tahmin edebileceğinizden daha ciddi hatta bazen ölümcül sorunlara işaret edebilen bir belirtidir. Bu nedenle köpeğimizin sesi kısıldığında onu gözlemlememiz ve eğer bu sorun uzun bir süre düzelmiyorsa veteriner hekime başvurarak altında yatan nedeni öğrenmemiz, köpeğin tedavi olmasını sağlamamız gerekir.

İşte köpeklerde ses kısılmasına neden olabilecek durum ve hastalıklar.

Üşütme

Halk arasında köpeklerin üşümediğine ilişkin yaygın bir inanış olsa da bu inancın gerçeği yansıttığını söyleyemeyiz. Köpekler de aynı bizler gibi üşüyor ve üşütebiliyor. Köpeklerde üşütmenin belirtilerinden biri de ses kısılması. Bu arada bu sorunun yalnızca kışın olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, zira denize ya da havuza girip kurulanmayan ve soğuk su verilen köpekler yaz aylarında da üşütme neticesinde ses kısılması sorunu yaşayabiliyorlar. Köpeklerde ses kısılması üşütme sebebiyle şekillenen faranjit hastalığının da önemli belirtileri arasında. Yeri gelmişken köpeklere soğuk su vermenin doğru olmadığını da belirtelim.

o-barking-dog-facebook

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çok havlama

Havlama köpeklerin iletişim kurmak için kullandığı en önemli araç ancak bazı köpeklerin havlama konusunda aşırıya kaçtıkları da bir gerçek. Çok fazla ve uzun süre havlamak köpeklerde ses kısılmasına yol açabiliyor. Bunun geçici ve endişelenmeyi gerektirmeyecek bir durum olduğunu da ekleyelim.

how-to-stop-dog-barking

Kanser

İşte köpeklerde ses kısılması nedenlerinin en tehlikeli ve ölümcül olanı; kanser. Köpeklerde görülen bazı kanser türlerinin belirtilerinden biri de ses kısılması. Eğer köpeğinizin sesi uzun süredir kısıksa, bir türlü düzelmiyorsa bu durumda kanser olabilme riskini gözardı etmemeniz ve olabildiğince kısa sürede veteriner hekime başvurmanız gerekiyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Russ Gremel öç

2 Milyon Dolarlık Servetini Doğal Yaşamı Koruma Vakfı’na Bağışlayan 98 Yaşındaki Doğasever Adam

indir 2 758x426

Havlamayan Ve Kedi Gibi Ağaca Çıkan Köpek: Basenji