in

Köpeklerin Kulağını Ve Kuyruğunu Kesmenin Zararları

Estetik kaygılarla uygulanan kulak ve kuyruk kesme işlemi köpekleri sakatlamak anlamına geliyor ve ülkemizde yasa ile de yasaklanmış olmasına karşın hala uygulanıyor.

Söz konusu köpek dostlarımız olduğunda ne yazık ki hala yapılan ve tam olarak bir köpeği sakatlamak anlamına gelen kulak ve kuyruk kesme uygulaması kesinlikle kabul edilebilir değil. Ülkemizde yasa ile yasaklanmış olmasına karşın hala bu uygulamayı yapanlar var ve bunun insanların kendi egolarını tatmin etmek için işledikleri bir suç olduğunu söylemek sanıyoruz pek de yanlış değil.

Köpeklerin kulaklarını ve kuyruklarını kestirmenin zararlarını öğrenenlerin bu korkunç uygulamayı yapmaktan vazgeçeceklerini umuyoruz.

Her ameliyat risklidir

Kulak ve kuyruk kestirme denilince insanların aklına basit ve tamamen risksiz olduğu gelebilir oysaki bu inanış kesinlikle gerçeği yansıtmaz. Her operasyon risklidir ve buna kulak-kuyruk kesmek de dahildir. Anestezi ilk risk olsa da tek risk değildir, köpekler bu operasyondan sonra enfeksiyon kapabilirler ve enfeksiyon ölüme dek varabilen bir sorundur. Kim sadece kendi estetik kaygıları nedeni ile bir köpeğin yaşamını tehlikeye atma hakkına sahip olabilir?

1dab74c2d4cafc736d1fb10de302f908

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bu ameliyatlar çok ağrılıdır

Bir köpek kulak ve kuyruk kesme operasyonu ertesinde, anestezi etkisi geçtiğinde çok canı yanar çünkü bu ameliyatlar çok ağrılıdır. Özellikle kulakları köpeklerin en hassas noktasıdır ve kesilen kulakların köpeklere ne denli büyük acı verdiğini anlamak pek de zor değildir.

crop-ears

Kulaklar ve kuyruk köpeklerin en önemli iletişim araçlarından biridir

Köpekler bugün dünyanın en sevilen hayvanlarından biriyse bunun en önemli sebebi iletişim kurma konusundaki eşsiz başarılardır. Köpekler hem diğer köpeklerle ve hayvanlarla hem de bizlerle iletişim kurmak için seslerden yani havlamaktan çok beden dillerini kullanırlar ve bir köpeğin beden dili ile iletişim kurarken en fazla yararlandığı organları kuyruk ve kulaklarıdır. Bu nedenle kulakları ve kuyruğu kesilen köpekler iletişim kurma konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirler.

Doberman male run

Bu tip müdahaleler yasada açıkça yasak kabul edilmiştir

Ülkemizde yürürlükte olan Hayvanları Koruma Kanunu’nda Yasak Müdahaleler başlığı altında bu tip tüm müdahaleler yasak kabul edilmiş ve cezai yaptırıma bağlanmıştır.

Yasak müdahaleler

MADDE 8. – Bir hayvan neslini yok edecek her türlü müdahale yasaktır.

Hayvanların, yaşadıkları sürece, tıbbî amaçlar dışında organ veya dokularının tümü ya da bir bölümü çıkarılıp alınamaz veya tahrip edilemez.

Ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması ve tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik  cerrahi müdahale yapılması yasaktır. Ancak bu yasaklamalara; bir veteriner hekimin, veteriner hekimliği uygulamaları ile ilgili tıbbî sebepler veya özel bir hayvanın yararı için gerektiğinde tedavi edici olmayan müdahaleyi gerekli görmesi veya üremenin önlenmesi durumlarında izin verilebilir.

Bir hayvana tıbbî amaçlar dışında, onun türüne ve etolojik özelliklerine aykırı hale getirecek şekilde ve dozda hormon ve ilaç vermek, çeşitli maddelerle doping yapmak, hayvanların türlerine has davranış ve fizikî özelliklerini yapay yöntemlerle değiştirmek  yasaktır.

Tüm bu bilgiler ışığında bir kez daha lütfen köpek dostlarımızın kulaklarını ve kuyruklarını kestirmeyelim diyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lymphoma in cats canna pet e1493656142708 758x426

Yoksa Kediniz Depresyonda Mı?

Köpek Besleyen Gençlere Saldırdılaröç

Köpek Besleyen Gençlere Saldırdılar!