in , ,

Köpeklerin Eğitimi ve Beslenmesinde Ödül Mamasının Önemi

Ödül mamasının köpeklerin beslenmesindeki yeri nedir? Köpeklerin eğitiminde ödül maması neden önemlidir? Tüm bu soruların cevabı içeriğimizde.

Köpekler elbette çok zeki varlıklardır. Kolay anlama ve kavrama yetenekleriyle bilinmektedirler. Fakat bazı eğitim gerektiren durumlarda, örneğin oturması, yatması gibi komutlarda lezzetli besinlere ihtiyaç duyarlar.

Köpek Eğitiminde Ödül Mamasının Yararı

Köpek ödül mamaları içerdiği zengin besin değerleriyle köpeklerin dikkatini çekmektedir. Köpeğiniz istenilen eğitimi yerine getirdiğinde, aldığı her ödül mamasında leziz bir ziyafet çekecek ayrıca aldığı eğitimin aklında kalması daha da kolaylaşacaktır.

iStock 000017615842Small

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Eğitim ve pekiştirme gibi faaliyetlerde çok miktarda kullanılacaksa, özellikle aktif olmayan, evde tutulan köpekler için protein ve yağ oranı yüksek mamaların kullanıldığını görmekteyiz. Günlük mama planlamasında bu durum göz önünde bulundurularak mama azaltılabilir. Köpeğinize vereceğiniz eğitim yaş mama verilmeyen günlere denk getirilmelidir. Ödül olarak örneğin 10-15 gramlık ve katkı değerleri yüksek bisküviler yerine 3-5 gramlık küçük bisküviler tercih edilebilir. Böylelikle eğitim süresi ve faaliyeti iki katına çıkarılabilir. Aynı zamanda yanında siz varken asıl önemli olan, karnını doyurmaktan ziyade onu onaylamanız ve ilgi göstermenizdir.

Ödül Maması Ana Besin Olmamalıdır

Ödül mamaları normal öğün yerine kesinlikle geçmemektedir. Öğünlere ilave olarak ek ya da atıştırmalık olarak verilebilir. Kuru mamalara oranla vitamin ve analiz değerleri çok yüksektir. Köpeğinizin tek başına ödül ile beslenmesi sağlıklı olmayacaktır ki hiç bir veteriner hekim bu şekilde bir beslenmeyi doğru bulmamaktadır. Ödül mamalarının içerikleri genelde et ve et türevleri gibi besinlerdir. Bunun yanı sıra lezzetli sebzeler, balık ve tavuk gibi gıdalarda mevcuttur.

Ödül mamaları çoğunlukla şeker ilavesizdir. Ancak yine de şeker ilavesiz olduğuna emin olunmalıdır. Nadir de olsa ödül mamalarında şeker bulunabileceğini lütfen unutmayınız. Ödül mamaları köpek ve sahibi arasındaki bağı güçlendirmek için tamamlayıcıdır. Ödül mamalarını kaba koymak yerine elinizle verdiğiniz takdirde çok daha etkili olacaktır. Sık sık verilmemelidir aksi durumda köpeğiniz eğitim durumu ve normal durum arasındaki farkı anlayamayabilir.

Çiğneme Çubuklarının Önemi

Köpek çiğneme ödülleri köpeğinizin çiğneme alışkanlıklarını kazanmasına yardımcı olur. Bu sayede köpeğinizin dişlerinde tartar ve buna benzer oluşabilecek sorunların da önüne geçmiş olursunuz. Köpek çiğneme ödülleri hem köpeğinizin eğlenceli vakit geçirmesini sağlar hem de köpeğinizin çiğneme ihtiyacını karşılamış olur. Çiğneme çubuklarında köpeğinizin büyük ırk ya da küçük ırk olmasına göre seçim yapmanız önemlidir. Kablo, koltuk, yastık vb. kemiren köpeklere şiddetle çiğneme çubukları önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağcılarda Çıkan Yangında Yavru Köpek Hayatını Kaybettiöç

Bağcılar’da Çıkan Yangında Yavru Köpek Hayatını Kaybetti

Su Giderinde Mahsur Kalan Köpek Vatandaşların Dikkati Sayesinde Kurtarıldıöç

Su Giderinde Mahsur Kalan Köpek, Vatandaşların Dikkati Sayesinde Kurtarıldı