in

Köpeklerin Doğal Yaşam Alanı Neresi?

Ülkemizde hala tartışılsa da bilimin köpeklerin doğal yaşam alanı neresidir sorusuna verdiği yanıt çok net; köpek dostlarımız evcil hayvanlar ve yaşam alanları tabi ki bizlerin olduğu her yer.

Köpeklerle ilgili bir türlü gündemden düşmeyen ve kimi zaman hayvan severlerin ikiye ayrılmasına neden olan “köpeklerin doğal yaşam alanı neresi?” sorusunun yanıtı aslında herhangi bir tartışmaya mahal vermeyecek denli açık, ancak ne yazık ki birçok kişi gözlerinin önünde duran bu yanıtı bir türlü göremiyor. Köpeklerin doğal yaşamı neresi sorusunu yanıtlamak için önce köpek dostlarımızın özelliklerine göz atmak gerekiyor, köpek her şeyden önce evcil bir hayvan, evcil kavramı ise insan ile birlikte yaşayan anlamına geliyor. Sadece bu done bile köpeklerin yaşam alanının bizlerin yani insanların yanı olduğunu anlamak için yeterli aslında.

Köpekler ilk evcilleşen hayvanlardan biri

Köpeğin atasının bozkurt olduğu düşünülüyor ve köpeklerin yaklaşık olarak 14 bin yıl önce evcilleştiği biliniyor ki bu köpeklerin kedilerden neredeyse 5000 yıl daha önce evcilleştikleri anlamına geliyor.

kopek-ve-insanin-tarihi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpekler evcilleşirken birçok özelliklerini kaybettiler

Köpekler insanlarla birlikte yaşayabilmek, insanlar ile uyumlu hale gelebilmek için evcilleşme sürecinde birçok özelliklerini kaybettiler. Uzmanlar evcil köpeklerin evcilleşme sürecinde %50 davranış değişikliği yaşadığını belirtiyorlar. Yani evcil köpek atalarından yalnızca görüntü olarak değil davranış açısından da son derece farklı bir canlı.

thul-854ac413-7157-58ff-a355-bfdee6a7b836

Evcil köpeğin değişen davranışları doğada yaşamasını olanaksız hale getirmiştir

Evcilleşen köpek kurt atalarının doğada yaşamasını sağlayan başta avlanmak olmak üzere birçok davranışı da geride bıraktığı için evcil köpeğin doğada, doğadan kast edilen ormanlarda ya da kırsalda yaşama olasılığı yoktur.

dog-seizures

Ormanlara atılan köpeklerin dramı

Köpeklerin yaşam alanı doğadır iddiasında bulunan kişilerin iddialarının yanlışlığını anlamak için ülkemizde ormana atılan köpeklerin dramlarına göz atması yeterlidir. Yaşam alanı doğa olan bir hayvan ormana atıldığında ölür mü? Köpeklerin yaşam alanı doğa olmadığı için ne yazık ki bir köpeği ormana atmak onu ölüme terk etmekle aynı anlama gelir, ormana atılan köpek avlanamaz, su bulamaz, açlık ve susuzluk bu canların sonunu getirir.

1220033_2c279c428a8413a8de0534162c2ae548

Köpeklerin yaşam alanı bizlerin yanı başıdır

Sevgili insanlarına yakın olabilmek için doğada yaşamasını sağlayacak özellikleri kaybeden evcil köpek için insanın olmadığı bir yerde yaşam da yoktur. İnsan olmayan yerde köpek beslenemez, su bulamaz ayrıca artık genetik olarak insana bağlıdır ve insandan uzakta mutsuz olur. Yani köpeklerin doğal yaşam alanı biz neredeysek orasıdır, şehirler, kasabalar ya da köyler. Bizlere düşen olabildiğince çok köpeğe yuva bulmak ve sokakları köpek dostlarımızın sağlıklı, mutlu şekilde yaşayabileceği hale getirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Brynnethöç Bu Köpek Üst Üste Dördüncü Kez Belediye Başkanı Seçildi

Bu Köpek Üst Üste Dördüncü Kez Belediye Başkanı Seçildi

4.27.15 tail chase2 758x426

Köpekler Neden Kuyruğunu Kovalar?