in

Köpeklerin Banyo Sırları

Köpeklere banyo alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gerektiğini çoğu köpeğin insanı bilir. Banyonun zevkli bir olay olduğu köpeğe hissettirilmesi ise zor bir iştir. Ufak tüyolar ve ev yapımı şampuanlarla hem banyoyu keyifli hale getirebilir hem de eğlenceli bir alışkanlığa dönüştürebilirsiniz.

Köpeklere Özel Banyo Sırları-Ajanimo-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Banyo yaptırmadan önce dostunuzun kulaklarının, gliserinli pamuk veya vazelinli pamukla kapatılmasına dikkat etmelisiniz. Bu hem kulaklarını sudan korur hem de banyodan sonra kulakların temizlenmesi için yararlı olur. Elinizle göz,kulakları ve ağızını su ve şampuan girmeyecek şekilde kapatmaya özen göstermelisiniz. Kurutma esnasında, fırçalamayı da unutmayınız. Normalde köpekler 1-2 ayda bir yıkanması gerekir ancak kötü kokularından şikayet edilen köpekler 15 günde bir yıkanabilir.

Sık yıkanan köpeklerde deri kuruyacağından nemlendiricilerin kullanılması gerekebilir. Köpeğin sık yıkanması ve yanlış şampuan kullanılması derinin nemlilik oranını azaltıp normal yapısının bozulmasına neden olarak, çeşitli deri hastalıklarının oluşması için zemin hazırlar. Yürüyüş dönüşü köpeklerin ayakları sadece temiz ıslak bir bezle silinmesi uygun olur. Yavru köpeklerin sık yıkanmaları hastalanmalarına neden olabileceği için yavru köpeğinizi sadece ihtiyacı varsa yıkayınız. Fazla ve sık yıkama tüylerinde ve derisinde kurumaya yol açabilir. Köpeklerinizi deri ve tüylerinin temizliği için kuru şampuan denilen yıkama ürünlerini de kullanabilirsiniz. Bu ürünler tüylere sürterek uygulanır ve sonra fırça ile çıkarılırlar.

Köpeklere Özel Banyo Sırları-Ajanimo-1

Kabul edelim köpekler kirlenmeyi çok severler. Eğer sizin de kirlenmek güzeldir diye direten bir köpeğiniz varsa dışarıdan alacağınız bir köpek şampuanına çok para vermek yerine evde basit bir formülle kendi işinizi kendiniz halledebilirsiniz. Göz yakmayan bebek sabunu, zeytinyağı, shea yağı ve organik olmasına dikkat ettiğiniz sıvı soya lesitin ile mükemmel bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Eğer köpek dostunuz pirelerden şikayetçi ise, aroma terapi esans yağları kullanabilirsiniz. Köpeklerde aroma terapi yağlarının faydaları ve kullanım amaçları, insanlara olan faydaları ve kullanım amaçlarıyla benzer özellik taşımaktadır. Lavanta yağı köpeklerde, insanlarda olduğu gibi stres, depresyon, uykusuzluk gibi sorunların çözümünde  de kullanılır. Aroma terapi yağının fazla miktarda kullanılması halinde, oluşacak koku, köpeğin hassas koku alma duyusu için çok ağırdır. Aroma terapi yağını kullandığınız anda kokuyu ancak çok hafif alıyor olabilmelisiniz, kullandıktan sonra ise koku sizin hissedemeyeceğiniz düzeye inmiş olmasına özen gösterin.

Köpeklere Özel Banyo Sırları-Ajanimo-3

Köpeklere uygun aroma terapi yağını evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ben evde kullandığımız portakal, limon, lime kabukları ve  nane ve biberiye yapraklarıyla kendi yağınızı hazırlayabilirsiniz.

Ve tabii ki yaz mevsimi. Pati dostlarımızı serinletmek ve daha huzurlu bir yaz geçirmesini sağlamak için size ufak bir tavsiye, “Yaza Özel Serinletici Parazit Önleyici” şampuanı evde kolayca yapabilirsiniz.

Köpeklere Özel Banyo Sırları-Ajanimo-2

Malzemeler

1 kap taze biberiye yaprağı

3-4 bardak su

Hazırlanışı

Taze biberiyeleri 30 dakika boyunca kaynatın. Mümkünse gece boyunca yoksa karışım soğuyana kadar bekletin. Soğuduktan sonra karışımı bir bez ya da süzgeç yardımıyla süzün. Bir kovaya ılık su doldurun ve karışımınızı bu suya ekleyin. Bu suyu köpeğinizin tüm vücuduna dökün. Kovanın içine yatıp serinlemek, isterse yapacak bir şey yok. Patinin keyfi en iyisini bilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

piyanist köpek ajanimo

Piyanist Köpeğin Bestelediği Şarkıyı Çok Beğeneceksiniz

dalmacyali800x600

Ufak Yaramazlıklarını Sevimli Hale Getirmeyi Başaran Koca Patiler