in

Köpeklerin Ağzı Neden Kötü Kokar?

Ağız kokusu köpeklerde en sık karşılaşılan sorunlardan biridir ve kesinlikle ciddiye alınması gerekir.

Tüylü dostumuz köpekler herhangi bir sağlık sorunu yaşadıklarını tabi ki konuşarak anlatamazlar bu nedenle bizlerin köpeklerimizi olabildiğince yakından gözlemlememiz ve herhangi olağan dışı bir durumla karşılaştığımızda bunu önemsememiz gerekir. Zira bizlerin önemsemediği bazı durumlar köpeklerde son derece ciddi sorunların habercisi olabilir, ağız kokusu da bunlardan biridir. Köpeklerde ağız kokusu her zaman korkulması gereken bir sorun değilse de bazen hiç de hoş olmayan problemlere işaret edebilen bir belirtidir.

İşte köpeklerin ağzı neden kokar sorusunun yanıtları.

Diş sorunları

Köpeklerin ağzının kokmasının en sık karşılaşılan nedeni diş sorunlarıdır. Diş sorunu denilince çoğu kişinin aklına yalnızca diş çürükleri gelse de aslında kokuya neden olabilecek tek diş sorunu çürükler değildir. Diş taşı, plağı, tartar gibi sorunlar da köpeklerde ağız kokusu oluşumuna yol açar. Burada şunu da belirtmemizde fayda var, sürekli yumuşak gıdalarla beslenmek, şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler tüketmek köpeklerin dişlerinde tüm bu sorunların oluşmasına zemin hazırlar, Dolayısıyla köpeğinizin diş sağlığı için beslenmesine özen göstermeniz gerekir.

dog-mouth-inspection

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şeker hastalığı

Birçok kişinin haberi bile olmasa da şeker hastalığı köpekleri de etkileyebilir, özellikle son yıllarda köpeklerde obezitenin yani aşırı kilolu olma durumunun inanılmaz bir yükselişe geçmiş olması beraberinde şeker hastası köpeklerin sayısının da hızla artmasını getiriyor. Şeker hastalığı da köpeklerde ağız kokusuna yol açan etkenlerden biridir.

dog-mucosa

Ağız içi yaralar

Hepimizin bildiği gibi köpekler süper obur canlılardır, ayrıca meraklı ve oyunculardır, bu üç özellikleri birleşince her bulduklarını ağızlarına atmaları kaçınılmaz hale gelir ve köpeklerin ağzına attıkları bazı şeyler yaralanmalarına neden olabilir. Özellikle tavuk kemiği sivri kırıldığı için köpeklerde ağız yaralarının en sık karşılaşılan müsebbibidir. Bu nedenle hazır yeri gelmişken tüylü dostunuza kesinlikle tavuk kemiği vermemeniz gerektiğinin de altını çizmiş olalım. Konumuza dönersek, köpeklerde birçok farklı etken sebebiyle ağzı içi yaraları oluşabilir ve bu yaralarda enfeksiyon varlığı ağız kokusuna neden olabilir.

puppie-yawning1

İç parazitler

Köpek bakımında yemek ve su kadar önemli olan unsurlardan biri de aşılamadır, zira köpeklerde çok sayıda viral enfeksiyonun yanı sıra farklı iç parazitler de görülebilir ve sevimli köpekleri bu sorunlardan korumanın en etkili yolu yavruluktan itibaren veterinerin uygun gördüğü aşı takvimine harfiyen uyarak aşılatmaktır. Köpeklerde görülen iç parazitler ağız kokusuna da yol açabilir, bunu ciddiye almanız gerekir çünkü iç parazitler hele de söz konusu yavru köpekler olduğunda ölümle dahi sonuçlanabilecek denli ciddi bir sorundur.

Bunlar köpeklerde ağız kokusunun en sık karşılaşılan nedenleri, ancak elbette bazı farklı sorun ve hastalıklar da minik dostunuzun ağzının kokmasına yol açabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tomvejerry

Tom ve Jerry’nin İzlemeye Doyamadığımız Amansız Mücadelesinin Hikayesi

101438745 cat conjunctivitis causes 758x426

Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?