in

Köpekleri Öldürebilecek Yiyecekler

Hiç aklınıza gelmeyecek, bizler için faydalı bazı yiyecekler tüylü dostlarımız için çok zararlı hatta ölümcül olabiliyor.

Köpek denilince çoğumuzun aklına her bulduğunu yiyen oburcuklar gelir ki bu pek de yanlış değildir, gerçekten de köpekler çok obur canlılardır. Köpeği olanların gayet iyi bildiği gibi bizler bir şeyler yerken köpek dostlarımız boncuk gözlerini üzerimize dikerler ve içimize işleyen bakışlarla “bana da ver” derler ve bu bakışlara karşı koymak neredeyse imkansızdır, çoğumuz da karşı koyamayıp yediğimizi köpeğimizle paylaşırız. Ancak yalvaran bakışlara kanıp köpeklere verdiğimiz yiyecekler sevimli dostlarımız için ölümcül olabiliyor. Bizlerin yediği hatta insanlar için şifa kaynağı olan birçok yiyecek söz konusu köpekler olduğunda son derece ciddi sağlık sorunlarına yol açabilme riski taşıyor.

İşte çoğumuzun aklına bile gelmeyecek ama köpekleri öldürebilecek yiyecekler.

Ksilitol

Ksilitol de nedir demiş olabilirsiniz, aslında ksilitol içeren ürünler hemen hepimizin evinde bolca bulunuyor. Ksilitol yapay bir tatlandırıcı ve özellikle çikletlerde kullanılıyor. Ksilitol köpeklerin kan şekerini çok hızlı şekilde düşürüyor, nöbetlere, karaciğer yetmezliğine ve ölüme yol açabiliyor. Bu şu anlama geliyor; ortada bıraktığınız bir paket tatlandırıcılı sakızı yemesi biricik köpeğinizi ölüme götürebilir.

d306b45e45b5fa7085239676d193e77d

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çikolata

Çikolatayı sevmeyen yok gibidir, ancak çikolata köpekler için son derece tehlikeli bir yiyecek. Çikolatanın içerisinde bulunan teobramin maddesi köpekler için ciddi şekilde toksik yani zehirleyicidir. Çoğu kişi köpeklere içerisinde bulunan şeker nedeni ile çikolata vermemek gerektiğini düşünür oysaki teobramin köpekler için şekerden çok daha tehlikelidir ve aşırı miktarda alınması halinde köpeğin ölümüne bile neden olabiliyor. Ayrıca çikolatanın içerisindeki kafein de köpekleri için toksik.

screen-shot-2010-12-20-at-7-03-04-pm

Üzüm

İnsanlar için en faydalı meyvelerden biri olan üzüm köpek dostlarımız için ölüm anlamına gelebiliyor. Köpeklerin birçoğunda üzümün yaşı da kurusu da toksik etki yapıyor ve fazla miktarda tüketildiğinde böbrek yetmezliğine devamında da ölüme neden olabiliyor. Köpeklerde üzümün neden olduğu sorunlar ortalama olarak köpek üzümü yedikten 12 saat sonra ortaya çıktığı için üzüm yemesi sebebiyle olduğunu anlamak da zorlaşıyor.

chihuahua-eating-green-grapes-its-toxic

Soğan

Köpek bakımında daha doğrusu beslemesinde en sık yapılan hatalardan biri köpeklere ev yemeklerinin artıklarını vermek, çünkü özellikle de bizim mutfağımızda hemen hemen tüm yemeklerde bol miktarda soğan, sarımsak ve baharat kullanılıyor, bu iç yiyecek de köpekler için zararlı. Soğan ve aynı aileden olan sarımsak köpeklerin kırmızı kan hücrelerine zarar veriyor ve bunun neticesi anemi yani kansızlık olabiliyor. Bu nedenle köpeğinize soğan ve sarımsak içeren hiç bir yiyecek vermemelisiniz.

jiu_rf_photo_of_sad_dog_and_onions

Bunlar köpekler için ölümcül olabilecek besinlerin en kolay ulaşılabilir olanları. Ayrıca ekmek hamuru, alkol gibi birçok yiyecek ve içecek de köpekler için zararlı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aslı Enver Suskunluğunu Köpeğiyle Bozdu

Aslı Enver Suskunluğunu Köpeğiyle Bozdu

Anne Maymunun Yavrusu için Göz Yaşı Döktüğü Etkileyici Fotoğraf

Anne Maymunun Yavrusu için Göz Yaşı Döktüğü Etkileyici Fotoğraf