in

Köpekleri Annelerinden Erken Ayırmanın Zararları

Yavru köpekleri annelerinden erken ayırmak yalnızca yeterince anne sütü emmelerini engellemekle kalmaz ileride sağlıklı bir köpek olabilmelerini engeller.

Yavru köpekler dünyanın en şeker canlılarından biri olmakla birlikte aynı zamanda çok da savunmasızdırlar. Yavru köpekler dünyaya geldiklerinde gözleri kapalıdır, işitme duyuları henüz devreye girmemiştir, sadece burunları koku alır ve annelerini de koku alma duyuları sayesinde bulurlar. Yavru köpeklerin belirli bir süre anne sütü emmesi gerektiğini herkes bilse de ne yazık ki birçok kişi yavruları annelerinden erken ayırmakta bir sakınca görmez. Bir yavru biraz tombullaşmış, enerjisi yüksekse “nasılsa artık topladı kendini” bakış açısıyla annesinden ayrılması nadir görülen bir durum değildir. Oysaki yavru köpekler için anneleri ile yeterli zaman geçirmeleri yalnızca yeterli anne sütü içmeleri açısından önemli değildir, köpekleri annelerinden erken ayırmanın zararları bununla sınırlı kalmaz.

Annelerinden erken ayrılan köpeklerde sadece fiziksel değil psikolojik sorunlar da görülebilir.

Köpeklerin ilk aşısı anne sütüdür

Anne sütü yavru köpekler için mükemmel bir besindir ancak anne sütünün önemi bundan çok daha büyüktür. Köpekler doğumdan sonraki ilk 24-72 saat içinde kolostrum ya da diğer ismi ile ağız sütü olarak bilinen bir süt üretirler. Bu sütün içinde bebek köpeklerin bağışıklık sistemlerinin gelişmesini sağlayacak, onları virüs ve bakterilere karşı koruyacak antikorlar vardır, işte bu nedenle anne sütü bebek köpeklerin ilk aşısıdır. Her köpeğin doğduktan sonraki ilk saatlerde anne sütü içmesi tam da bu sebeple hayati önem taşır.

maxresdefault

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yavrular hayatı annelerinden öğrenirler

Köpekler sürü hayvanıdır ve görerek öğrenirler, yavru köpeklerin anneleri ile geçirdikleri zaman hayat boyu ihtiyaçları olabilecek birçok şeyi öğrenmelerini sağlar.

cute-picture-golden-retriever-puppies-and-mother-dog-in-field

Yavruların anneleri ile ve varsa kardeşleri ile birlikte geçirdikleri zaman sağlıklı bir sosyalleşme açısından da hayati önem taşır. Bu nedenledir ki annesinden erken ayrılan yavrularda ileride sosyalleşme ve uyum problemleri ile karşılaşılma riski çok yüksektir.

10_puppy-and-mother-dog

Yavruları annelerinden en erken 2-3 aylıkken ayırmak gerekir

Yavru köpekleri annelerinden ayırmak için en erken zaman 2-3 aylık olmalarını beklemektir. Unutmayın, anne köpekler yavrular için yalnızca süt kaynağı değil, hayatı tanımalarını, ileride sağlıklı, sosyal bir yetişkin köpek olmalarını sağlayan birer öğretmendir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden Atıldığı Tahmin Edilen Kobay Mezarlıkta Perişan Halde Bulunduöç

Evden Atıldığı Tahmin Edilen Kobay Mezarlıkta Perişan Halde Bulundu

Sokağa Atılan Kobay Sağlığına Kavuşuyoröç

Sokağa Atılan Kobay Sağlığına Kavuşuyor