in

Köpeklere Soğuk Su Vermek Doğru Mu?

Havaların ısınması ile birlikte birçok kişi köpek dostlarına serinlemeleri için soğuk su veriyor, ancak bu davranışın doğru olduğunu söyleyebilmek mümkün değil.

Hava sıcaklığı hissedilir hatta kimilerimiz için rahatsız edici şekilde arttı ve tabi ki havaların ısınmasından etkilenen sadece bizler değiliz, tüm doğa, hayvanlar da aşırı sıcak havalardan hem de fazlasıyla etkileniyorlar. Bunun farkında olan bazı hayvan severler köpek dostlarını sıcakların etkilerinden korumak daha doğrusu rahatlamalarını, serinlemelerini sağlamak için yaz aylarında soğuk su vermeyi tercih ediyorlar. Oysaki bu köpekler için geçici bir rahatlama sağlamakla birlikte bazı sağlık sorunlarına da yol açabilme riski taşıyor.

Eğer köpek dostunuza soğuk su veriyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Köpekler doğada soğuk su içmezler

Köpek evcil bir tür olmakla birlikte köpek bakımında bizlere en önemli yol gösterici bu güzel canlıların doğada nasıl hareket ettiklerine, ne yediklerine bakmaktır. Doğada buz dolabı olmadığına göre bir köpeğin doğada soğuk su içme olasılığı da yoktur. Dolayısıyla soğuk su köpeklerin doğasına uygun değildir.

icewater

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Soğuk su köpekleri kusturabilir

Soğuk su içen köpeklerde en sık görülen sorun kusmadır. Soğuk suyu hele de hızlı biçimde içen köpekler kusabilir.

dog-drinking-water-jpg-838x0_q67_crop-smart

Soğuk su köpek dostlarımızın midesini üşütmesine neden olabilir

Soğuk suyun köpekler üzerindeki olumsuz etkilerinden biri de midelerini üşütmelerine yol açabilmesidir. Soğuk su köpek için uygun olmadığından midesi bundan olumsuz etkilenebilir ve mide üşütmesi durumu ortaya çıkabilir.

dog-drinking-water-bowl

Bademcikleri şişebilir

Köpeklerin de bizler gibi bademcikleri vardır ve soğuk su içmeleri aynı insanlar gibi köpeklerin de bademciklerinin şişmesine neden olabilir. Bademcikleri şişen köpekler yutkunmakta zorlanırlar, yemek yeme konusunda sıkıntı çekerler ve bu da genel sağlık durumlarını olumsuz etkiler.

tonsil-cancer-squamous-cell-carcinoma-med

Köpek için sağlıklı olan oda sıcaklığındaki sudur

Tüm bu bilgiler ışığında köpekler için sağlıklı olanın oda sıcaklığındaki su olduğu ortada. Başta yaz aylarında olmak üzere yılın tümü boyunca köpek dostunuzun su kabının bol, taze ve oda sıcaklığında su ile dolu olmasına dikkat etmeyi de unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

guinea pig wallpaper 1 758x426

Modern Zaman Evcil Hayvanı Guinea Pig Ve Harika Özellikleri

526567213 758x426

Kedilere Ev Yemeği Verilir Mi?